Tether odmawia blokowania adresów powiązanych z Tornado Cash bez żądań władz

Tether, emitent stablecoina USDT, odmówił zamrożenia adresów związanych z usługą mieszania transakcji Tornado Cash bez odpowiednich wniosków ze strony organów ścigania.

"Jak dotąd OFAC nie wskazał, że emitent powinien zamrozić adresy rynku wtórnego opublikowane na liście SDN lub obsługiwane przez osoby i podmioty objęte sankcjami OFAC. Co więcej, żaden amerykański organ ścigania ani regulator nie wystąpił z takim wnioskiem, mimo naszych bliskich kontaktów" - napisano w oświadczeniu.

Zgodnie z komunikatem prasowym, firma uważa jednostronne blokowanie adresów za "lekkomyślne i destrukcyjne" działanie. Zdaniem ekspertów, takie działania mogą negatywnie wpłynąć na dochodzenia organów ścigania.

Tether skrytykował Circle, firmę stojącą za stablecoinem USDC, która wpisała na czarną listę adresy związane z usługą mieszania:

"Działania Koła podjęte bez wytycznych władz uważamy za przedwczesne. Mogą one zagrozić pracy organów regulacyjnych i organów ścigania".

Kierownik ds. rozwoju Unstoppable Finance Patrick Hansen podkreślił, że pomimo swojego stanowiska, Tether aktywnie adresuje blockchain w sieci Ethereum. Spółka prawie dziesięciokrotnie wyprzedza pod tym względem emitenta USDC.

Platformy infrastrukturalne Infura i Alchemy zablokowały zapytania RPC do Tornado Cash. Giełda pozaprocesowa Uniswap również zamknęła dostęp do swojej platformy dla kilku istotnych adresów. Podobne działania podjęła firma DEX dYdX.

8 sierpnia 2022 roku OFAC umieścił na swojej liście sankcji stronę internetową Tornado Cash, a także 39 adresów powiązanych z Ethereum i 6 USDC.

12 sierpnia władze holenderskie aresztowały bezimiennego mężczyznę pod zarzutem udziału w praniu pieniędzy i ukrywania przestępczych przepływów finansowych za pośrednictwem mieszacza kryptowalut. Później okazało się, że w sprawę zamieszany jest Alexey Pertsev, twórca serwisu.

22 sierpnia w Amsterdamie odbył się popierający go wiec. Uczestnicy stwierdzili, że open source nie jest przestępstwem i że władze powinny ścigać prawdziwych napastników.

Dyrektor generalny giełdy kryptowalutowej Kraken, Jess Powell, nazwał sankcje przeciwko Tornado Cash niekonstytucyjnymi, podczas gdy analitycy TRM Labs nazwali je wyzwaniem dla zgodności z przepisami. Pertsev był również wspierany przez założyciela Cardano, Charlesa Hoskinsona.

24 sierpnia poinformowano, że holenderski sąd zatrzymał Pertseva w areszcie i wyznaczył 90-dniowy termin pierwszej rozprawy w tej sprawie.

Czesław Malinowski

O autorze

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.