Jak i gdzie kupić NFT w 2023 roku?

W tym poradniku redaktorzy Karmelickakantor.pl wyjaśnią jak kupić tokeny NFT, do czego służą i jak zarabiać na takich aktywach. NFT jest dziś bardzo popularnym tematem w branży kryptowalutowej, która rośnie i rozwija się w szybkim tempie. Trend ten jest interesujący zarówno dla twórców treści, którzy chcą cyfrowo zapisać prawa autorskie, jak i dla handlowców, którzy widzą w kupowaniu, tworzeniu i sprzedawaniu rzadkich kolekcjonerskich tokenów sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Dlatego zebraliśmy wszystkie przydatne informacje na ten temat i oferujemy ich przegląd.

Co to jest NFT

Tokeny niefunkcjonalne (NFT) to zasadniczo te same zapisy w zdecentralizowanej cyfrowej "księdze", które leżą u podstaw Bitcoina i innych kryptowalut. Jednak większość kryptowalut jest zamiennych, co oznacza, że jedna moneta jest równoważna innej pod względem wartości. Z kolei NFT są niezastępowalne. Każdy z tych tokenów jest unikalny na poziomie kodu, co oznacza, że jest to jedyny w swoim rodzaju obiekt, który może odzwierciedlać własność czegokolwiek, od rzadkiego obrazu do nieruchomości. Standardem dla tych tokenów jest ERC-721 lub BEP-721.

Co ważne, każdy token posiada 100-procentową autentyczność, gdyż niemożliwe jest podrobienie aktywa zapisanego w blockchainie. Każdy pojedynczy NFT jest oryginałem, którego nie można skopiować.

Kupując NFT, użytkownik otrzymuje zarówno faktyczny dostęp do środka trwałego, jak i nieusuwalny zapis potwierdzający własność. Same aktywa mogą być dowolnego rodzaju. Są to najczęściej przedmioty do gier, awatary, dzieła sztuki, karty kolekcjonerskie sportowców lub muzyków itp. Niektóre z nich są całkowicie wirtualne i istnieją tylko w obrębie swojego rynku (np. gry online), inne mogą występować również w znanych formatach, takich jak JPEG. Chociaż rzadko, NFT na prawdziwych obiektach fizycznych zdarzają się.

Ogólna wielkość rynku NFT jest trudna do obliczenia ze względu na jego szczególną, nie powtarzalną strukturę. W rzeczywistości istnieje osobny rynek dla każdego konkretnego aktywa. Różne źródła obliczają więc kapitalizację tokenów NFT za pomocą własnych metod:

 • CryptoArt.io - około 200 000 000 dolarów;
 • NonFungible.com - około 370 000 000 dolarów;
 • CoinGecko.com - ponad 5 000 000 000 dolarów (nie liczy kapitalizacji samych NFT, ale kryptowalut należących do platform NFT).

Dlaczego warto kupić NFT

Kiedy kupujesz niewymienne tokeny, otrzymujesz prawo własności do treści z nimi związanych. Treści są nadal darmowe: każdy może je pobrać, obejrzeć, posłuchać. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo, jaka jest wartość NFT.

Chodzi o to, że im więcej treści rozprzestrzenia się w światowej sieci, tym więcej uwagi poświęca się im, tym większe jest zainteresowanie, tym większa wartość kulturowa. W związku z tym wartość NFT będzie rosła w czasie. Podczas gdy plik JPEG, MP3 lub PDF można kopiować bez końca, tak naprawdę istnieje tylko jeden token, który reprezentuje własność. To właśnie częściowo ten niedostatek oprogramowania powoduje, że ceny poszczególnych NFT sięgają księżyca.

System dochodów pasywnych dla twórców aktywów tworzy potężną dynamikę dla ruchu tego rynku. Kupując NFT za pośrednictwem internetowej platformy rynku wtórnego, platforma pobiera prowizję w wysokości od 3 do 15%, a reszta trafia do twórcy. Następnie, jeśli sprzedasz NFT komuś innemu, dostajesz 90% dochodu, ale oryginalny twórca również otrzymuje dochód, jak 10%. Trwa to w nieskończoność.

Jak kupić tokeny NFT: Przewodnik krok po kroku

Zacznijmy od tego, co musisz mieć, aby móc dokonać zakupu NFT w OpenSea. Ten schemat będzie działał również w przypadku zakupu NFT z innych lokali.

Aby kupić NFT musisz posiadać:

 • Metamask Portfel (+ rozszerzenie do przeglądarki)
 • Monety Ethereum na portfelu Metamask
 • Konto OpenSea

Proces zakupu jest dość prosty. Musisz przelać Ethereum do swojego portfela. Następnie przejdź na stronę Opensea i podłącz swój portfel na stronie.

Proces zakupu NFT:

 • Idź na przykład do kolekcji tego lub tamtego. (Lub jakiejkolwiek innej kolekcji).
 • Przejdź do określonego elementu.
 • Naciśnij "Buy this item".
 • W okienku Checkout należy potwierdzić zamówienie.
transaction confirmation

Następnie rozszerzenie Metamask poprosi Cię o zgodę, wskazując wysokość dotychczasowej prowizji. Musisz zatwierdzić (lub odrzucić, jeśli opłaty sieciowe są teraz bardzo wysokie), po czym transakcja zostanie dodana do blockchaina i staniesz się właścicielem swojego pierwszego NFT.

Gdzie kupić tokeny NFT: Najlepsze rynki zbytu

Binance NFT

Binance NFT

Platforma do handlu niezastąpionymi tokenami z wiodącej giełdy kryptowalutowej Binance. Zapewnia pełną funkcjonalność - tworzenie, sprzedaż, kupno, przechowywanie NFT. Twórca może wybrać kryptowalutę, za którą chce sprzedać dzieło, spośród trzech opcji:

 • Binance Coin (BNB)
 • Binance USD (BUSD)
 • Ethereum (ETH)

Binance pobiera prowizję w wysokości 1% kwoty z każdej sprzedaży. Dodatkowo, odsprzedając dowolny, wcześniej zakupiony token, użytkownik płaci procent od tantiem (opłat licencyjnych dla twórcy). Możliwa jest sprzedaż po stałej cenie lub w drodze aukcji, określając minimalną ofertę. Zaleca się również napisanie opisu pokazującego wartość i przydatność NFT, np. czy można go wykorzystać w grze.

OpenSea

OpenSea

Popularną obecnie zdecentralizowaną platformą handlu tokenami NFT jest https://opensea.io/.

Aby pracować z rynkiem OpenSea, musisz połączyć się za pomocą portfela Ethereum Metamask. Do nabycia są różnego rodzaju przedmioty:

 • Sztuka (obiekty artystyczne - obrazy i fotografie).
 • Domain Names (nazwy domen).
 • Wirtualne Światy (cyfrowe miasta, wyspy, obszary itp. dla gier online).
 • Trading Cards (karty do gry z postaciami lub zdolnościami).
 • Collectibles (przedmioty kolekcjonerskie).
 • Sport (sportowe karty kolekcjonerskie i przedmioty do gier sportowych online).
 • Utility (różne przydatne przedmioty do gier i aplikacji DeFi).

Zakupy na OpenSea opłacane są głównie w Ethereum, ale dostępne są również DAI i USDC. Również niektórzy twórcy NFT, jeśli jest to firma, mogą przyjąć własne aktywa cyfrowe. Gdy już wybierzesz interesujący Cię przedmiot, po prostu kliknij "Kup teraz" i jeśli w Twoim portfelu Metamask jest wystarczająco dużo środków, zostaną one pobrane z tego miejsca. Nie trzeba niczego przenosić ręcznie.

Zakupiony przedmiot powinien wtedy pojawić się w grze/innej aplikacji, jeśli jesteś tam zalogowany za pomocą tego samego portfela. Jeśli pozycja nie pojawi się, zaleca się skontaktowanie z zespołem wsparcia gry.

NBA Top Shot

NBA Top Shot

NBA Top Shot to platforma NFT z ogromnym zapleczem. Niektórzy inwestorzy mogą uznać za atrakcyjne partnerstwo z dużą amerykańską ligą sportową.

Koncepcja NBA Top Shot polega na wydawaniu i sprzedaży cyfrowych kart kolekcjonerskich do gry w koszykówkę. Jednak zamiast statycznych zdjęć zawodników, karty NBA Top Shot zawierają klipy wideo z minionych rozgrywek. Każdy klip jest jedynym w swoim rodzaju żetonem. Na początku lutego 2021 roku NBA Top Shot miał sprzedaż na poziomie 43 milionów dolarów.

The Sandbox

Sandbox

Platforma Sandbox pozwala na tworzenie, kupowanie i sprzedawanie aktywów w metauniwersum Decentraland za pomocą tokenów LAND. Pierwsza sprzedaż terenów w przestrzeni LAND miała miejsce jeszcze pod koniec 2019 roku, a w lutym tego roku deweloperzy sprzedali działki po raz drugi.

W ciągu kilku dni drugiej przedsprzedaży sprzedano 6 192 bloki wirtualnej przestrzeni za łączną kwotę 800 ETN-ów, czyli ponad 200 tys. dolarów. Wśród kupujących są zarówno zwykli gracze, jak i duże firmy zajmujące się grami, takie jak CryptoKitties, My Crypto Heroes, Old Skull Games i Dapp.com, strona internetowa, która szereguje i analizuje zdecentralizowane aplikacje.

Magic Eden

Magic Eden

Magic Eden wyróżnia się na rynku NFT dzięki swojej funkcji Launchpad, która ułatwia artystom tworzenie i miętolenie NFT na platformie. To, w połączeniu z innymi korzyściami, takimi jak niskie opłaty handlowe i opłaty licencyjne ustalane przez twórców, sprawia, że platforma jest solidną opcją do rozważenia, jeśli szukasz rynku NFT. Ponadto, kolekcje NFT wymienione na Magic Eden rosną, co oznacza, że na platformie odbywa się więcej transakcji. Niezależnie od tego, czy celem jest wybicie własnych NFT, czy też zakup ich do osobistej kolekcji, Magiczny Eden jest świetnym miejscem, aby zacząć działać.

Jak uzyskać NFT za darmo

Minting

Praktycznie wszystkie z powyższych usług pozwalają również na samodzielne tworzenie aktywów kolekcji i jest to bardzo proste. Smart kontrakty tworzone są za pomocą intuicyjnego interfejsu, bez umiejętności programowania. Twórca proszony jest jedynie o wypełnienie formularza z parametrami technicznymi NFT. Tutaj dodaje się okładkę/logo, link do strony ze szczegółami dotyczącymi obiektu oraz właściwy plik główny, czy to obraz, nagranie muzyczne czy oprogramowanie.

Na OpenSea, po dodaniu trzech tokenów, można zweryfikować płytę i rozpocząć sprzedaż NFT. Koszt ustalany jest dla każdego składnika aktywów indywidualnie na podstawie jego cech charakterystycznych. Wszystko jest absolutnie za darmo. Łączysz się przez portfel i robisz.

nft token creat

Premie/ Airdrop/ loterie

Znany zasób CoinGecko rozdaje nagrody ("cukierki") zarejestrowanym użytkownikom, które następnie można wykorzystać do zakupu różnych NFT. Niektóre z nich są bardzo tanie (np. pierwszy można kupić od razu po rejestracji), inne są dość drogie i trzeba oszczędzać na słodycze. Są szanse, że te NFT będą w przyszłości dużo warte.

Cukierki rozdaje się w następujący sposób: za pierwszy dzień 10, za drugi 20 i tak dalej. Na tydzień przypada 310 cukierków. Od drugiego tygodnia idzie znowu, zaczynając od 10 sztuk.

Giełda kryptowalut Binance regularnie organizuje konkursy i promocje, w których nagrodami są NFT określonych nowych projektów (np. Axie Infinity, Aavegotchi, Sorare). Aby mieć szansę na wygraną wystarczy brać udział w quizach, zadawać pytania na sesjach AMA lub handlować w parach kryptowalutami należącymi do tych projektów.

Don Wonton (twórca projektu Avalanche) czasami przeprowadza loterie NFT na blockchainie Avalanche wśród swoich zwolenników na Twitterze. Wygrać może każdy, kto retweetuje i zamieści w komentarzu tweeta adres swojego portfela.

Czy NFT ma przyszłość?

Dzięki cyfrowemu systemowi tantiem (niekończące się dochody dla twórców treści), NFT jest naturalnym rozszerzeniem platform kreatywnego pisania, takich jak Patreon. Kiedy artysta lub muzyk wybija NFT, daje swoim fanom dodatkową możliwość wyrażenia swojej aprobaty i sympatii. Jest to rodzaj artefaktu o wartości dla fanów. Jednak w przeciwieństwie do zwykłej fizycznej pamiątki, zakup NFT nie daje autorowi tylko jednorazowego bonusu, ale zapewnia mu niekończący się dochód z przyszłej sprzedaży.

Aktor William Shatner uważa, że NFT to monety przyszłości i prawdziwy fenomen w sprzedaży rzadkich przedmiotów online. W 2020 roku 89-letni Shatner sprzedał kilka pamiątek w postaci wirtualnych kart handlowych na blockchainie Waxa (były tam takie karty jak rentgen dentystyczny czy szczere zdjęcia). Wystarczyło zaledwie 9 minut, aby wszystkie przedmioty zostały sprzedane. Na przykład ujęcie głowy Shatnera poszło za 6800 dolarów.

Wniosek

Teraz, gdy pokryliśmy, jak i gdzie kupić tokeny NFT i co z nimi zrobić, możesz zanurzyć się pewniej w tej interesującej i innowacyjnej dziedzinie. I chociaż wielu porównuje obecną sytuację do bańki ICO w 2017 roku, przewidując, że wszystkie NFT wyjdą na zero w ciągu najbliższych miesięcy, w rzeczywistości jest tu zdecydowanie więcej do zyskania. Najważniejsze, aby pamiętać, że wszelkie rynki alternatywne są obarczone wysokim ryzykiem, więc inwestuj z rozwagą.

About the author

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.