Każdy wie, że kopanie kryptowalut wymaga dość mocnego sprzętu - karty graficznej, procesora, riga do kart graficznych lub specjalnych urządzeń (ASIC, FPGA). To tylko częściowa prawda, bo wydobywanie kryptowalut na telefonie też jest możliwe.

Dzisiejsze mobilne gadżety mają rdzenie graficzne i procesory o mocy porównywalnej z komputerami stacjonarnymi sprzed dekady. Ale nie trzeba mieć flagowego modelu, by zajmować się górnictwem na telefonie; wystarczy solidny model ze średniej półki.

Jak to działa? Jak mocne urządzenie jest potrzebne i czy jest różnica między Andoridem a iOS pod względem wydajności wydobycia? I najważniejsze - z jakich programów najlepiej korzystać i jakie dochody generują? W tym artykule ekspert Karmelickakantor powie Ci wszystko o kopanie kryptowalut na telefonie.

Co to jest Kopanie kryptowalut?

Zanim będzie można mówić o kopanie na telefonie z Androidem lub iOS, trzeba zrozumieć mechanikę wydobywania kryptowalut. Zacznijmy więc od podstaw. Każda kryptowaluta istnieje wewnątrz bazy danych zwanej blockchain. Blockchain to sekwencyjny łańcuch bloków informacji. Pojawienie się nowego bloku w łańcuchu powoduje powstanie jednostki kryptowaluty, ponieważ praktycznie każdy Coin jest blokiem danych.

Aby nowy blockchain pojawił się w blockchainie, obliczenia matematyczne muszą być wykonane przez hardware (czyli jakieś fizyczne urządzenie). Blockchain jest wyjątkowy, ponieważ dostęp do niego może uzyskać każdy, kto ma do tego sprzęt i oprogramowanie (oprogramowanie oznacza oprogramowanie górnicze). W ten sposób można udostępnić do obliczeń moc komputera stacjonarnego, laptopa, smartfona lub tabletu.

Każdy blockchain jest tak zaprojektowany, że osoba, której sprzęt jest używany do wykonywania obliczeń, otrzymuje za to nagrodę. Nagroda jest obliczana w jednostkach kryptowaluty, która istnieje na tym blockchainie. Na przykład dla Bitcoina minimalną jednostką jest satoshi, nazwa pochodząca od półmitycznego twórcy pierwszej kryptowaluty.

Opierając się na bezpośredniej korelacji między mocą sprzętu a wynagrodzeniem, oczywiste jest, że górnicy chętnie korzystają z najlepszych rdzeni graficznych i procesorów. Po części odpowiada to za rosnące ceny sprzętu komputerowego, zwłaszcza kart graficznych.

Dla osób decydujących się na wydobycie Bitcoina lub jakiegokolwiek altcoina w dzisiejszych czasach, istnieje pięć opcji, jak zorganizować wydobycie. Aby to zrobić, możesz użyć:

 • Rdzeń graficzny karty wideo firmy nVidia lub AMD (GPU kopanie).
 • Centralna jednostka obliczeniowa komputera (CPU kopanie).
 • Specjalistyczny sprzęt dla kopanie (ASIC, FPGA).
 • Cloud mining na wypożyczonym sprzęcie.

Dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie korzysta z aplikacji górniczych i zarabia w jeden z tych sposobów. Algorytm jest następujący: instalujesz na swoim komputerze specjalny program (zwykle darmowy), ustawiasz ustawienia, a oprogramowanie zaczyna automatycznie wydobywać kryptowaluty. Jeśli używasz Riga lub "ASIC", to łączy się on również z komputerem stacjonarnym. Wiele nowoczesnych "asików" wykorzystuje standardowe złącze USB.

W praktyce wydobywanie kryptowalut nie jest trudne. W internecie jest mnóstwo poradników górniczych na różne urządzenia, choć niewiele aplikacji jest rusyfikowanych. Jeśli korzystasz z cloud mining, wszystko co musisz zrobić to zapłacić za dzierżawiony sprzęt na czas, a reszta dzieje się bez Twojego udziału.

Profit Maximizer

Aby Profit Maximizer stał się rzeczywistością, musieliśmy przejść przez obszerny proces nauki. Stanie się profesjonalnym traderem może zająć lata ciężkiej pracy i praktyki, a naszym zadaniem było wziąć te lata ciężkiej pracy i umieścić je w jednej aplikacji.

Rynki: Polska, Europa

 • Strona w kilku językach.
 • Bezpłatna rejestracja
 • Handel kryptowalutami bez opłat za kupno i sprzedaż
 • Szybka wypłata

MINIMALNY DEPOZYT:

1200 PLN

Czy możliwe jest kopanie kryptowalut na telefonie?

Kopanie kryptowalut na telefonie nie różni się technicznie od wydobycia na komputerze lub dedykowanym urządzeniu. Każdy nowoczesny smartfon ma rdzeń graficzny i procesor. Nie są one porównywalne pod względem mocy z rzeczywistym sprzętem komputerowym, ale nadal mogą wykonywać skomplikowane obliczenia.

W większości przypadków do wydobywania pieniędzy telefon będzie wykorzystywał rdzeń graficzny, ponieważ ze względu na swoją architekturę może on wykonać więcej obliczeń w jednostce czasu niż procesor. To jest to samo, co na komputerze: instalujesz oprogramowanie górnicze na urządzeniu, ustawiasz ustawienia i wydobywasz kryptowalutę. Skoro te aplikacje są darmowe, a sprzęt (sam telefon) już masz, to będą tylko dwa rodzaje kosztów:

 • płatność za energię elektryczną;
 • płatności internetowe.

Jak widać, kopanie kryptowalut na telefonie jest możliwe. Wiele osób używa go dzisiaj, są nawet precedensy, kiedy górnicy zbudowali pełnoprawne farmy kryptowalut ze smartfonów. Jest to również całkiem możliwe, ale niecelowe, jeśli specjalnie kupuje się telefony do takiego przedsięwzięcia. Jeśli masz już kilkadziesiąt niepotrzebnych smartfonów, a prąd i internet są w danym regionie wyjątkowo tanie, to możesz spróbować zrealizować takie przedsięwzięcie. O potencjale finansowym pomysłu porozmawiamy jednak poniżej.

Zalety i wady kopania kryptowalut na telefonie

Kopanie kryptowalut na telefonie może generować stały, pasywny dochód. Zanim jednak skupisz się na tym pomyśle i ruszysz do Internetu w poszukiwaniu specjalnej aplikacji, musisz określić wady i zalety tej metody. To da Ci obiektywny pogląd na jego wykonalność w Twojej sytuacji.

Zalety:

 • Nie potrzebujesz komputera stacjonarnego, laptopa, rigi ani specjalnego sprzętu. 
 • Nie musisz mieć flagowego modelu, aby wydobywać na swoim telefonie. 
 • Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności. Większość aplikacji jest intuicyjna i posiada prosty i przejrzysty interfejs, nawet jeśli nie jest on przetłumaczony na język rosyjski. W internecie można znaleźć wiele poradników i przewodników na ten temat.
 • Tylko dwa rodzaje kosztów - prąd do ładowania telefonu i internet. 
 • Kopanie na telefonie z systemem Android/iOS nie wymaga wiele uwagi. 

Wady:

 • Najważniejszą wadą tej metody jest opłacalność ekonomiczna.
 • Drugi niuans to zwiększone zużycie urządzenia.
 • Względną wadą jest to, że trzeba mieć internet.

Ogólnie rzecz biorąc, jest więcej zalet niż wad. Ale jak widać, wiele zależy od niuansów. Z jakiego telefonu dokładnie korzystasz? Ile kosztuje energia elektryczna w Twojej okolicy? Czy w domu znajduje się punkt wi-fi? Koncepcyjnie liczy się oprogramowanie, ale o tym porozmawiamy poniżej.

Cechy kopania kryptowalut na telefonie

Pierwszy niuans już wspomnieliśmy - tylko wydobycie na telefonie z Androidem jest opłacalne, zwłaszcza jeśli jest to Xiaomi Redmi Note 7 z naprawdę potężną baterią i solidną wydajnością. Ios ma wiele zalet, jest systemem niezawodnym i stabilnym. Jest jednak niezwykle wymagający pod względem zasobów, dlatego iPhone'om krytycznie szybko kończy się energia. W przypadku wydobycia na telefonie oznacza to wyższe koszty energii i szybsze zużycie zasobu technicznego. A instalacja specjalnego oprogramowania na iPhonie jest trudniejsza niż na jakimkolwiek urządzeniu z Androidem.

Druga kwestia to również wspomniane już wyżej zwiększone zużycie rdzenia smartfona. Android również jest dotknięty, choć w mniejszym stopniu. Jak już powiedzieliśmy, rdzeń graficzny i procesor każdego smartfona są przeznaczone do ciągłej pracy, ale nie do ekstremalnych obciążeń. A oprogramowanie do wydobywania telefonów automatycznie podkręci urządzenie i podczas wydobywania będzie ono pracować na granicy wydajności, a nawet ją przekroczy. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie zarobić nawet 10 dolarów miesięcznie. Ale działając w tym trybie, gadżet raczej nie wytrzyma nawet roku. Najprawdopodobniej zawiedzie dużo wcześniej.

Trzeci to aktualizacja techniczna urządzenia. Ludzie wymieniają podzespoły w starych smartfonach w miarę potrzeb, a wydobywają je non stop. Jeśli masz punkt naprawy telefonów lub lombard, to wiele mobilnych gadżetów po prostu leży, możesz przeczytać kilka poradników i próbować wydobywać non stop. Ale tu już potrzebna będzie specjalistyczna wiedza, umiejętność pracy ze sprzętem mobilnym oraz sam sprzęt (kupowanie podzespołów jest nieracjonalne).

Wreszcie jest jeszcze czwarty niuans. Wspomnieliśmy o tym powyżej, gdy wymieniliśmy wady wydobywania kryptowalut na telefonie. Nigdy nie może stać się Twoim głównym źródłem dochodu. Można to traktować jedynie jako mały bonus i to tylko wtedy, gdy mamy już wszystko - stary smartfon (a najlepiej kilka), tani prąd i wi-fi. Jeśli nie masz żadnej z tych rzeczy, wydobywanie pieniędzy na telefonie nie wygeneruje żadnego znaczącego dochodu; raczej będziesz się łamać.

Profit Maximizer

Aby Profit Maximizer stał się rzeczywistością, musieliśmy przejść przez obszerny proces nauki. Stanie się profesjonalnym traderem może zająć lata ciężkiej pracy i praktyki, a naszym zadaniem było wziąć te lata ciężkiej pracy i umieścić je w jednej aplikacji.

Rynki: Polska, Europa

 • Strona w kilku językach.
 • Bezpłatna rejestracja
 • Handel kryptowalutami bez opłat za kupno i sprzedaż
 • Szybka wypłata

MINIMALNY DEPOZYT:

1200 PLN

Jak rozpocząć kopanie na telefonie z systemem Android?

Krok 1

Znaleźć odpowiednie urządzenie. Jeśli nie masz starego telefonu, nie ma sensu kupować nowego. Nie opłaca się również wydobywać na aktualnie poszukiwanym telefonie, chyba że planuje się jego wymianę w najbliższej przyszłości.

Krok 2

Pobranie specjalnego oprogramowania. W telefonie dostępnych jest sporo programów do wydobywania kryptowalut. Poniżej przyglądamy się topowym rozwiązaniom, z którymi najłatwiej i najkorzystniej jest współpracować.

Krok 3

Rejestracja. Wiele aplikacji do wydobywania telefonów wymaga rejestracji na stronie internetowej lub w samej aplikacji (może być wymagana weryfikacja, np. potwierdzenie przez e-mail).

Krok 4

Dokonaj podstawowych ustawień. Po zainstalowaniu oprogramowania na telefonie, musisz go skonfigurować, decydując o tym, jaką kryptowalutę będziesz wydobywać i ile mocy jesteś skłonny na nią przeznaczyć. Być może trzeba będzie również skonfigurować go w myAlpari na stronie internetowej.

Krok 5

Zabezpieczenie źródła zasilania. Wydobywanie pieniędzy na telefonie jest opłacalne tylko 24/7. Dlatego smartfon musi być podłączony do sieci elektrycznej przez 100% czasu.

Krok 6

Zapewnienie dostępu do internetu. Jest to zazwyczaj sieć wi-fi, z której już korzystasz w domu. Być może z jakiegoś powodu masz darmowy internet mobilny, możesz z niego skorzystać. Najważniejsze jest to, aby połączenie było utrzymywane przez cały czas.

Krok 7 

Uruchom oprogramowanie górnicze. Smartfon sam będzie wydobywał kryptowaluty. Wystarczy okresowo sprawdzać, czy jest padnięty, czy sieć jest w górze, czy oprogramowanie jest stabilne.

Top 3 aplikacje do kopania kryptowalut na telefonie z Androidem

Kopanie kryptowalut na telefonie jest popularne, więc opracowano szeroką gamę mobilnego oprogramowania do wydobywania kryptowalut. Niektóre pule i platformy dodatkowo dostosowują swoje rozwiązania, pierwotnie stworzone dla pecetów i "asicsów", do smartfonów.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie oprogramowanie, ponieważ oprócz wydajności urządzenia, część programowa również wpływa na intensywność wydobywania kryptowalut. Aby zaoszczędzić Ci czasu na analizowanie istniejących programów, już je ze sobą porównaliśmy i oto krótki opis trzech najlepszych.

MinerGate

Jest to jeden z najpopularniejszych programów do wydobywania kryptowalut. MinerGate posiada własne pule do wydobywania Bitcoin, Bitcoin Gold, Litecoin, Ethereum, Ethereum Classic, Monero, Grin, Zcash, EOS, TRX, ICX. Standardowa wersja programu przeznaczona jest dla systemu Windows 7 i wyżej (tylko 64-bit). Ale jest też wersja mobilna MinerGate Mobile. Aplikacja ta przez długi czas była dystrybuowana za pośrednictwem Google Play, ale teraz została zbanowana na cyfrowym rynku. Podczas gdy sytuacja jest rozwiązywana, MinerGate Mobile można swobodnie pobrać jako plik apk online i zainstalować ręcznie.

Aplikacja posiada prosty i intuicyjny interfejs. Można się w nim zarejestrować bezpośrednio, nie trzeba się rejestrować na stronie internetowej. Nie ma rosyjskiego tłumaczenia, ale nawet z angielskim na poziomie szkolnym zrozumiesz, jak wydobywać pieniądze na telefonie, ponieważ ustawienia są minimalne. Kluczowe cechy oprogramowania to niski hash rate wydobycia, ale także niskie zużycie zasobów. MinerGate Mobile prawie nie zużywa się na Twoim sprzęcie, ale wydobywa mało kryptowalut.

NeoNeonMiner

W porównaniu z MinerGate, ta aplikacja jest bardziej wydajna i ma więcej możliwości wydobywania kryptowalut. Oprogramowanie obsługuje neoscrypt, scrypt, SHA256, X11, X11EVO, X13, X14, X15, Quark, Qubit, Axiom, Lyra2RE, Lyra2REv2 (vertcoin), ScryptJaneNf16, CryptoNight, Cryptolight, M7M i Yescrypt. Oznacza to, że możesz wydobywać Bitcoin, Litecoin, Feathercoin i większość popularnych monet na swoim telefonie.

Zauważ ważny niuans: MinerGate Mobile jest uniwersalny, wykorzystuje zarówno GPU-mining, jak i CPU-mining. NeoNeonMiner będzie działał tylko z procesorem urządzenia, nie wpływając na rdzeń graficzny. Robiąc to, procesor jest obciążany do granic możliwości. Dlatego podczas pracy smartfon będzie się bardzo nagrzewał, a zużycie procesora wzrośnie. Wskazane jest zapewnienie dobrego chłodzenia.

Algorytmy takie jak NeoScrypt, Lyra2RE i Lyra2REv2 w NeoNeonMiner są zoptymalizowane dla procesorów obsługujących ARM-NEON, co jest istotne dla większości nowoczesnych urządzeń z systemem Android. Częściowo ze względu na optymalizację jakości, aplikacja wydobywa więcej kryptowalut niż wiele odpowiedników. Ale, jak powiedzieliśmy wcześniej, zużycie zasobów i mocy jest wyższe.

ARM Miner

Kolejny popularny program do wydobywania kryptowalut na smartfonie. Posiada prosty interfejs, ale dość rozbudowaną funkcjonalność. Na przykład użytkownik określa, ile rdzeni procesora będzie wykorzystywanych do wydobycia. Dzięki temu oprogramowanie może być zainstalowane na smartfonach, których używasz również do celów domowych.

ARM Miner pozwala na wydobycie wielu popularnych kryptowalut, takich jak Monero i Ethereum. Nie działa jednak z algorytmami SHA-256 i Scrypt. Oznacza to, że na telefonie nie można wydobywać Bitcoina, Litecoina, Dogecoina i kilku innych zaawansowanych kopecoinów. Telefon robi się dość ciepły podczas działania aplikacji, ale wiele zależy od ilości zaangażowanych rdzeni.

Jeśli wykorzystasz smartfon w pełni jego możliwości, włączając maksymalne zasoby, możliwe jest wydobywanie monet na poziomie czołowych konkurentów. Amortyzacja zasobów technicznych przy użyciu ARM Miner jest znacznie niższa niż w przypadku NeoNeonMiner. Wynika to z ograniczenia w algorytmach - ARM Miner korzysta z "lżejszych" protokołów.

Profit Maximizer

Aby Profit Maximizer stał się rzeczywistością, musieliśmy przejść przez obszerny proces nauki. Stanie się profesjonalnym traderem może zająć lata ciężkiej pracy i praktyki, a naszym zadaniem było wziąć te lata ciężkiej pracy i umieścić je w jednej aplikacji.

Rynki: Polska, Europa

 • Strona w kilku językach.
 • Bezpłatna rejestracja
 • Handel kryptowalutami bez opłat za kupno i sprzedaż
 • Szybka wypłata

MINIMALNY DEPOZYT:

1200 PLN

Czy opłaca się kopanie kryptowaluty na telefonie?

Niestety, nie. W większości przypadków, jeśli nie zagłębisz się w konfigurację i optymalizację, Twoje zarobki ledwo pokryją koszty energii elektrycznej. Jeśli postarasz się skrupulatnie zoptymalizować swoje urządzenie, to przy smartfonie działającym 24/7 (i zakładając, że nie ulegnie awarii, bo taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny) możesz zarobić te same 10-15 dolarów miesięcznie. To jednak wyidealizowany scenariusz.

O wiele bardziej opłacalne jest zarabianie pieniędzy poprzez kupowanie i sprzedawanie kryptowalut za pośrednictwem giełd kryptowalut. Wiele z najlepszych stron oferuje również staking, który jest alternatywą dla górnictwa, gdzie nie trzeba używać własnego sprzętu do obliczeń, aby zdobyć nagrody. Wystarczy posiadać określoną ilość danej kryptowaluty na specjalnej lokacie. Im więcej i dłużej się go trzyma, tym wyższa nagroda.

O autorze

Czesław Malinowski

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.