Kopanie ethereum

Ethereum pojawiło się w 2015 roku, a dziś jest drugą najbardziej skapitalizowaną kryptowalutą po bitcoinie. Zespół Vitaly'ego Buterina stworzył ekosystem kryptowalutowy, który umożliwia wykonywanie wielu różnych zadań w ramach jednej sieci.

Po prezentacji monety wielu górników przerzuciło się z bitcoina na etherium, skupiając moc obliczeniową swoich urządzeń na jego wydobyciu.

W przeciwieństwie do bitcoina, Ethereum jest walutą o nieograniczonej emisji, więc można ją wydobywać w nieskończoność.

Ethereum jest platformą open source, co znacznie ułatwia wdrażanie technologii blockchain w różnych strukturach w celu optymalizacji procesów biznesowych. Natychmiast po premierze zainteresowanie nim wykazali najwięksi twórcy oprogramowania, tacy jak MIcrosoft i IBM. I była to pierwsza kryptowaluta, w którą dokonali bezpośredniej inwestycji.

Kopanie Ethereum: jak zacząć kopać dla początkującego. Instrukcje krok po kroku

Jak zacząć kopanie od podstaw i co muszą wiedzieć początkujący? Jak wybrać sprzęt, jakie wymagania musi spełniać i jak go skonfigurować? Najpierw porozmawiajmy o tym, jak przebiega sam proces kopania.

Zasada działania kopania Ethereum

Jak to działa? Wszystko opiera się na ethash, algorytmie haszującym używanym przez sieć Ethereum. Haszuje on metadane ostatniego bloku systemu za pomocą specjalnego kodu zwanego nonce.

Nonce to losowa liczba binarna, która określa unikalną wartość funkcji haszującej.

Sieć ustala docelową wartość hash dla każdego nowego bloku, a następnie wszyscy górnicy w sieci próbują odgadnąć wartość nonce prowadzącą do tego wyniku. Zasady kryptograficzne stojące za takim haszowaniem sprawiają, że losowe wybranie kodu nonce jest praktycznie niemożliwe.

Dlatego jedynym sposobem na znalezienie właściwego kodu jest przejście przez wszystkie możliwe wybory jeden po drugim, aż do znalezienia jedynego poprawnego. W końcu znalezione rozwiązanie jest dowodem pracy (Proof Of Work) komputera znajdującego poprawny nonce.

Proof-of-work (PoW) to algorytm wydobywczy. Chroni on sieć przed różnymi nadużyciami (ataki DoS czy malvertising) i opiera się na konieczności wykonania długotrwałej pracy. Algorytm ten jest wykorzystywany w sieciach Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Monero i innych do weryfikacji legalności transakcji.

Górnik, który znajdzie właściwy nonce odszyfrowuje blok i otrzymuje nagrodę. Składa się ona z dwóch części: statycznej nagrody za blok (w wysokości 2 ETH) oraz prowizji za nagrodę. Łączna ilość wydobytych monet, na chwilę obecną, stanowi równowartość około 5 ETH.

Aby rozpocząć kopanie eth, należy:

  • Zarejestruj portfel ethereum;
  • Wybierz i zakup niezbędnego sprzętu;
  • Zdecyduj się na basen;
  • Wybierz i skonfiguruj oprogramowanie górnicze.

Rejestracja portfela Ethereum

Karmelickakantor zaleca używanie MyEtherWallet do przechowywania wydobytego eteru.

Aby założyć portfel:

  • Pobierz aplikację z Google play lub App Store;
  • Zainstaluj go → przeczytaj zalecenia dotyczące korzystania z portfela;
  • Kliknij przycisk Create Wallet;
  • Utwórz 6-cyfrowe hasło → Utwórz kopię zapasową portfela (zalecane).
myetherwallet

Wybór sprzętu do kopania Ethereum

Tak więc, jakiego sprzętu potrzebujesz, aby zacząć kopać Ethereum:

Karta graficzna (procesor graficzny, GPU) o dużej wydajności, stosunkowo nowa (nie starsza niż 2-3 lata) i najlepiej nie z przedziału budżetowego (im lepszy sprzęt, tym wyższa jakość produkcji). Optymalną opcją jest wyposażenie jednej farmy w około 5 dobrej jakości kart graficznych;

Komputer lub jednostka systemowa pracująca w systemie operacyjnym Windows X64 (wersja 32-bitowa nie spełni swojego zadania, nie polecamy próbować). Należy również pamiętać, że jeden komputer może uruchomić tylko jeden program górniczy. Uruchomienie kopalni na więcej niż jednym komputerze w tym samym czasie jest dziś praktycznie niemożliwe;

Pamięć RAM systemu musi wynosić co najmniej 4 GB;

Minimalny hash rate dla górnictwa to 10 MH/s, ale im wyższy tym lepiej. Jest to również ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu;

Do wydobycia wymagany jest internet. Wysokie prędkości nie są konieczne - wystarczy 4 Mbit/s. Możesz też skorzystać z modemów 3G lub 4G, ale zwróć uwagę na ping - musi być dobrej jakości (nie wysoki). Połączenie za pomocą kabla jest również dobrym rozwiązaniem.

Dobry monitor: dzięki niemu kontrola procesu wydobycia jest znacznie wygodniejsza.
Gdy masz już cały potrzebny sprzęt, możesz zacząć wybierać basen, w którym będziesz wydobywał eter.

Wybór Pool

Solo mining monet o wysokiej kapitalizacji jest dziś prawie niemożliwy. Dlatego większość górników dołącza do puli, a wybór takiej usługi jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces w wydobyciu kryptowalut.

Pula to amalgamacja możliwości technicznych wielu górników jednocześnie, stworzona w celu zwiększenia prawdopodobieństwa znalezienia nowego bloku. Nagroda za blok wydobywany w puli jest rozdzielana pomiędzy wszystkich jej uczestników.

Jak wybrać odpowiedni basen? Zalecamy wzięcie pod uwagę następujących kryteriów:

  • Rzetelność i reputacja basenu (recenzje mogą tu pomóc);
  • Współczynnik hashowania puli (im wyższy tym lepiej);
  • Pool ping (im niższy, tym lepiej);
  • System wypłat (PPS, PPLNS, PROP i inne);
  • Prowizja od puli (średnio 1% - 3%);
  • Dostępność języka polskiego (szczególnie dla początkujących górników).

Redakcja Karmelickakantor poleca następujące pule do wydobywania eteru:

  • Prowizja za wydobycie eteru wynosi 0,5%. Górnicy o wysokim współczynniku hashowania otrzymują również status VIP z obniżoną stawką prowizji;
  • Realizowane są płatności PPS+ za ETH;
  • Obsługiwane są różne modele górników;
  • Węzły górnicze w wielu krajach (Europa, Ameryka, Chiny Północne i Południowe), zapewniające stabilne i niezawodne wydobycie;
  • Ponad 3000 kont górniczych;
  • Dostępność rosyjskojęzycznego interfejsu;
  • Możliwość układania w stosy.

OKX Pool

  • Prowizja za kopanie ETH wynosi 2%;
  • Wypłata nagrody w postaci ETH dokonywana jest przez PPS+;
  • Wysokie bezpieczeństwo i stabilne działanie serwisu;
  • Interfejs w języku rosyjskim;
  • Dostępne i szczegółowe statystyki: prowizja, sieciowy hash rate, pool hash rate, całkowita liczba górników itp.
  • Prowizja za wydobycie ETH wynosi 1%;
  • Nagrody Ethereum są wypłacane za pośrednictwem PPLNS;
  • Ponad 3,5 mln użytkowników na całym świecie;
  • Interfejs w języku rosyjskim;
  • Prosty proces rejestracji i podłączenia do basenu.

Wybór i konfiguracja oprogramowania koparki

Wcześniej najpopularniejsze oprogramowanie do wydobywania eteru pochodziło od Claymore Miners. Ale dziś na rynku jest wiele innych, bardziej zaawansowanych rozwiązań. Na przykład TeamRedMiner, LolMiner, T-Rex, Phoenixminer, Ethminer i inne programy wydobywają ETH.

Przyjrzyjmy się konfiguracji kopalni, używając oprogramowania Ethminer jako przykładu. Ten górnik jest szczególnie odpowiedni dla początkujących ze względu na wysoką wydajność.

Tak więc, aby rozpocząć wydobywanie eteru za pomocą Ethminera, pobierz plik instalacyjny na GitHub → zainstaluj oprogramowanie na swoim komputerze → utwórz plik bat, wprowadzając następujące wartości:

  • Setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
  • Setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
  • Setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
  • SETx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

ethminer.exe -G -F —farm-recheck 200

Następnie uruchomić program wprowadzając następujące parametry:

  • Parametr -G odpowiada za uruchomienie programu przez kartę graficzną z frameworkiem OpenCL (zadziałają karty takie jak GPU Radeon czy NVidia);
  • Parametr -F podaje login wymagany do połączenia z pulą (można go uzyskać na stronie puli);
  • farm-recheck to parametr pozwalający sprawdzić czy cały system działa poprawnie.

Tak więc zakończyliśmy podstawową konfigurację koparki, teraz przechodzimy do jej dopracowania. Aby to zrobić, użyjemy 2 parametrów:

cl-local-work i cl-global-work

Najpierw ustaw cl-local-work 128 -cl-global-work 8192, dodając te parametry na końcu łańcucha startowego górnika. Efekt końcowy powinien wyglądać tak:

ethminer.exe -G -F —farm-recheck 200 —cl-local-work 128 —cl-global-work 8192

Aby określić odpowiednie cl-local-work dla karty graficznej, wywołaj ethminer -G -list-devices dla OpenGL i ethminer -U -list-devices dla CUDA. Potrzebny nam cl-local-work znajduje się w raporcie CL_DEVICE_MAX_WORK_GROUP_SIZE.

Aby uzyskać raport należy utworzyć plik bat w folderze z programem. Raport ten dostarczy również informacji o pojemności pamięci karty graficznej.

Rozpoczęcie kopanie ethereum

Kiedy górnik jest pomyślnie zainstalowany i gotowy do pracy, należy
wprowadzić adres basenu i numer konta do plików edytowalnych → aktywować plik startowy.

W przypadku prawidłowej konfiguracji, miner wyświetla liczbę zaangażowanych kart graficznych, hash rate każdej z nich oraz czas potrzebny na znalezienie nowych bloków.

Czy opłaca się kopać Ethereum w domu

Możliwe jest kopanie ETH w domu za pomocą jednej lub kilku kart graficznych, możliwe jest również złożenie małej farmy. Ogólnie rzecz biorąc, wydobycie w domu może być opłacalne, ale pytanie brzmi, czy będzie to wygodne. Podczas kopania w domu istnieją dwa główne problemy: wysoka temperatura i poziom hałasu.

Warto też wziąć pod uwagę kurz i intensywne nagrzewanie się instalacji elektrycznej, która nie jest przystosowana do dużego poboru prądu.

Kalkulator wydajności kopania ETH

Ile mogę zarobić na kopaniu ethereum i jak obliczyć jego opłacalność? Złożoność tego obliczenia polega na porównaniu kilku danych: stawki haszowej, zużycia energii, taryfy elektrycznej i prowizji basenowej.

Kalkulator CryptoCalc oferuje dość przyjazny interfejs i intuicyjną funkcjonalność. Wystarczy wprowadzić wszystkie wymagane wartości, a otrzymasz przybliżone wyliczenie swoich zysków na dzień, tydzień, miesiąc i rok.

Perspektywy kopania ethereum

Kopanie Ethereum prawdopodobnie zniknie w przewidywalnej przyszłości. Wynika to z planów modernizacji sieci do Ethereum 2.0. co wiąże się z przejściem z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). Główna różnica między PoS a PoW polega na tym, że do funkcjonowania sieci nie są potrzebni górnicy, a blockchain jest uruchamiany przez właścicieli waluty, którzy otrzymują za to opłatę. Ta metoda wydobywania monet nazywa się stacking.

Kopanie Ethereum: zalety i wady

Zalety:

  • Wydanie bez ograniczeń;
  • Wysoka kapitalizacja rynkowa monety;
  • Algorytm haszowania Ethash, który uniemożliwia losowy wybór prawidłowych wartości bloków;
  • Dyspozycyjność do wydobywania na różnym sprzęcie, także wypożyczonym;
  • Wykorzystywany nie tylko do rozliczeń wewnątrz sieci, ale także do realizacji inteligentnych kontraktów;
  • Różne sposoby wypłacania wydobytych monet.

Wady:

  • Drogi sprzęt zużywa się lub ulega awarii, a karty graficzne wymagają wymiany;
  • Wysokie koszty energii elektrycznej;
  • Solo mining i PC mining nie są opłacalne;
  • ASIC mining nie jest zbyt opłacalny;
  • Wydobycie Etherium przestanie istnieć, gdy sieć przejdzie na PoS;

Wniosek

Kopanie Ethereum jest procesem czasochłonnym, wymagającym matematycznej precyzji na wszystkich etapach. Zakup i konfiguracja sprzętu musi być dokładnie przemyślana: uzyskanie aktualnego i działającego oprogramowania, właściwego sprzętu itp.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że wydobycie ETH może zakończyć się w najbliższym czasie (ze względu na migrację sieci do protokołu PoS).

O autorze

Czesław Malinowski

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.