Co to jest Tether?

Tether jest stabelcoinem wyemitowanym przez Tether Limited. Ponieważ Tether Dollars (USDT) jest najpopularniejszym tokenem firmy, domyślnie jest on rozumiany jako Tether.

Kto i kiedy stworzył Tether?

Historia Tether rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to programista J.R. Willet zaproponował rozwiązanie polegające na stworzeniu nowych kryptowalut opartych na bitcoinie. W dniu 31 lipca 2013 r. na bazie tego rozwiązania uruchomiono token Mastercoin. W celu promowania Mastercoina (później przemianowanego na Omni Layer Protocol) powstała Mastercoin Foundation (później przemianowana na Omni Foundation). Brock Pierce, prezes Bitcoin Foundation, jest współzałożycielem Mastercoin Foundation, w której programista Craig Sellars pełni funkcję CTO.

W lipcu 2014 roku Pierce, Sellars i przedsiębiorca z branży reklamowej Reeve Collins uruchomili Realcoin, startup z siedzibą w Santa Monica, USA. 6 października 2014 r. spółka wyemitowała tokeny Realcoin oparte na bitcoinie i wykorzystujące protokół Omni Layer.

Realcoin będzie w pełni przejrzysty, bezpieczny, pewny i ubezpieczony. Każdy dolar w naszej rezerwie będzie reprezentowany przez jedną monetę będącą w obiegu z możliwością wykupu w dowolnym momencie. Rezerwa o proporcji jeden do jednego będzie w pełni dostępna dla audytu" - mówili wówczas twórcy projektu.

20 listopada 2014 roku prezes Realcoin, Reeve Collins, ogłosił rebranding projektu na Tether. W ten sposób twórcy projektu chcieli uniknąć skojarzeń z altcoinami. Wyjaśnili:

Nie jesteśmy altcoinem, nie jesteśmy oddzielnym blockchainem. Jesteśmy usługą, żetonem reprezentującym dolary. Specjalizujemy się w emisji walut na blockchainie. Tether to cyfrowe powiązanie z aktywami świata rzeczywistego.

Wkrótce potem notowana na giełdzie w Hongkongu i na wyspie Man spółka Tether Limited ogłosiła rozpoczęcie zamkniętych beta testów trzech tokenów: USTether (US+) dla dolara amerykańskiego, EuroTether (EU+) dla euro i YenTether (JP+) dla jena japońskiego.

Tether ogłosił również umowy partnerskie z hongkońską giełdą kryptowalut Bitfinex oraz trzema startupami, w które zaangażowany był Brock Pierce: Expresscoin, GoCoin i ZenBox.

W styczniu 2015 roku Bitfinex wprowadził Tether na swoją giełdę. Chociaż przedstawiciele Bitfinex i Tether twierdzili, że nie są ze sobą powiązani, w listopadzie 2017 r. z wyciekłych dokumentów (Paradise Papers) wyszło na jaw, że pracownicy Bitfinex Philip Potter i Giancarlo Devasini założyli Tether Holdings Limited na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Według oficjalnej strony internetowej Tether, Tether Limited z siedzibą w Hongkongu jest spółką zależną Tether Holdings Limited.

Jak działa Tether?

Emisja tokenów

Emitentem tokenów Tether jest Tether Limited. Możesz śledzić proces wydawania w programie Omni Explorer.

Cykl obiegu tokenów Tether obejmuje następujące etapy:

  • Użytkownik wpłaca środki fiat na konto bankowe Tether Limited.
  • Tether Limited tworzy tokeny Tether o równowartości 1 USD = 1 USDT lub 1 EUR = 1 EURT i pożycza je użytkownikowi. Tokeny są wprowadzane do obiegu.
  • Użytkownik dokonuje transakcji za pomocą Tether: transfery, wymiany, itp.
  • Użytkownik wpłaca depozyt do Tether w celu uzyskania zwrotu w fiat.
  • Tether Limited niszczy zdeponowane tokeny i wysyła fiat do użytkownika.

Początkowo tokeny USDT były emitowane wyłącznie w oparciu o bitcoina z wykorzystaniem protokołu Omni Layer.

Omni Layer to platforma zaimplementowana jako warstwa oprogramowania na szczycie bitcoinowego blockchaina. Umożliwia on Tether tworzenie, przenoszenie, śledzenie, wymianę i niszczenie tokenów. Każda transakcja Omni, a tym samym transakcja Tether, jest zapisywana w blockchainie bitcoina z tym samym skrótem.

Obecnie tokeny Tether są emitowane na blockchainie Ethereum przy użyciu protokołu ERC-20, na blockchainie Tron przy użyciu protokołu TRC-20, na blockchainie EOS, na blockchainie Algorand i na Liquid Network.

Podstawowe oprogramowanie użytkownika

Oficjalnym portfelem jest Tether.to.

Ponieważ niektóre tokeny Tether są emitowane przy użyciu protokołu Omni Layer w blockchainie bitcoin, możesz użyć portfela, który obsługuje protokół Omni - oficjalny portfel Omni Core desktop i portfel internetowy OmniWallet. Dostępne są również portfele innych firm, które wspierają Omni Layer: Holy Transaction, Ambisafe, Coinomi.

Portfele obsługujące format ERC-20 mogą być używane do transakcji z tokenami Tether emitowanymi przez Ethereum: MyEtherWallet, Ledger Nano S, Metamask, Atomic, Edge, Exodus i inne.

Jak rozwija się Tether?

Przepis

Od 2014 roku kierownictwo firmy twierdziło, że wszystkie tokeny USDT były w pełni zabezpieczone dolarami amerykańskimi.

W dniu 27 lutego 2019 r., Tether zmienił swoją politykę zabezpieczeń USDT. Od tego czasu każda moneta jest wspierana przez "rezerwy, które obejmują walutę i ekwiwalenty pieniężne, jak również, od czasu do czasu... inne aktywa i nadchodzące wpływy z pożyczek, które Tether udzielił stronom trzecim".

W maju 2019 r. główny radca prawny Tether Limited, Stuart Hogner, potwierdził, że USDT jest tylko w 74% wspierany przez rezerwy fiat.

Postępowanie sądowe

W kwietniu 2019 r. prokuratura generalna stanu Nowy Jork oskarżyła giełdę Bitfinex o zatajenie przed użytkownikami utraty 880 milionów dolarów i wykorzystanie rezerw Tether do pokrycia powstałej dziury. Środki Bitfinex zostały zamrożone na kontach przetwarzania Crypto Capital w kilku krajach.

W październiku 2019 r. inwestorzy złożyli pozew zbiorowy przeciwko iFinex Inc, spółce macierzystej Bitfinex, oskarżając ją o tworzenie tokenów USDT o wartości miliardów dolarów bez rzeczywistego zabezpieczenia. Zdaniem powodów, przyczyniło się to do wzrostu ceny bitcoina do rekordowego poziomu w 2017 roku.

Ogólna lista zarzutów obejmuje naruszenia amerykańskiej ustawy o giełdach towarowych, ustawy RICO (Racketeer Influenced Capital Investment Act), pranie brudnych pieniędzy, schematy Pump & Dump, manipulacje rynkowe poprzez emisję USDT i celowe wprowadzanie w błąd inwestorów.

W dniu 3 czerwca 2020 roku powodowie złożyli nową wersję pozwu, która zawiera również zarzuty wobec Bittrex i Poloniex. Zarzuca się, że obie te giełdy były bezpośrednio zaangażowane w ten schemat, tworząc iluzję zastrzyku świeżej płynności na rynek poprzez wielokrotne zlecenia zakupu BTC. Bitfinex i Tether stwierdziły, że roszczenia są bezpodstawne i zamierzają nadal bronić swojej reputacji w sądzie, podczas gdy Bittrex i Poloniex nazwały zarzuty przeciwko nim "nieprzekonującymi".

Emisja tokenów

We wrześniu 2016 roku Tether ogłosił uruchomienie EURT (Eurocoin), tokena powiązanego z euro.

W kwietniu 2019 roku Tether wprowadził na rynek pierwsze tokeny USDT na blockchainie Tron, w czerwcu tego samego roku na blockchainie EOS.

W lipcu 2019 roku Blockstream i Tether uruchomiły USDT staplecoin w sieci Liquid Network. W przyszłości Blockstream i Tether planują uruchomić tokeny USDT na sieci Lightning Network Level 2.

We wrześniu 2019 r., Tether uruchomił stabelcoin powiązany z offshore chińskim juanem (CNH).

W styczniu 2020 r. firma ogłosiła wprowadzenie nowego tokena opartego na złocie. Tether Gold (XAUT) "reprezentuje własność jednej uncji trojańskiej fizycznego złota w konkretnym bloku kruszcu. Stablecoin będzie dostępny na blockchainie Ethereum (protokół ERC-20) i Tron (TRC-20). Złote zabezpieczenie tokena będzie przechowywane w szwajcarskim skarbcu.

W lutym 2020 r. firma Tether uruchomiła powiązany z dolarem amerykańskim stabelcoin na blockchainie Algorand 2.0. Dzięki partnerstwu, Tether skorzysta ze standardowej technologii aktywów (ASA). To ostatnie otwiera szerokie możliwości dla tokenizacji i emisji "aktywów dowolnego typu" na blockchainie Algorand. Twórcy Algorand pracują nad blockchainem opartym na algorytmie konsensusu Proof-of-Stake.

Tether (USDT), oparty na blockchainie Bitcoin Cash, został uruchomiony 20 marca 2020 roku. W tym celu twórcy wykorzystali protokół Simple Ledger Protocol, który pozwala na emisję tokenów na szczycie sieci BCH.

O autorze

Czesław Malinowski

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.