Steve Wozniak twierdzi, że bitcoin jest lepszy od dolara

Matematyka i logika wbudowane w bitcoina uniemożliwiają skopiowanie lub podrobienie pierwszej kryptowaluty, dlatego jest ona lepsza od dolara amerykańskiego. Współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, powiedział to w niedawnym wywiadzie dla Yahoo Finance.

"Spójrz na dolara amerykańskiego, rząd może tworzyć nowe banknoty i pożyczać, to tak, jakby nigdy nie był ustalony. Bitcoin to matematyka, matematyczna czystość. Inny bitcoin nigdy nie może zostać stworzony" - powiedział.

Wozniak porównał amerykański system monetarny do blockchaina pierwszej kryptowaluty. Nazwał fiat "sztucznym" i zauważył, że podoba mu się "nauka, matematyka, logika i kod komputerowy" wbudowane w bitcoina.

Współzałożyciel Apple'a zwrócił również uwagę na zdecentralizowaną naturę cyfrowego złota, która pozwala mu zachować poziom przewidywalności trudny do osiągnięcia w przypadku dolara amerykańskiego. Jego zdaniem regulatorzy mogą tworzyć nowe papierowe banknoty według własnego uznania i dlatego trudno jest przewidzieć inflację.

"Nie wiemy nawet, kto stworzył bitcoina. Jej sieć nie jest zarządzana przez jakąś firmę, jest po prostu czysta matematycznie, a ja zawsze wierzę, że natura jest ponad człowiekiem" - dodał.

Wozniak nazwał jednak anonimowość, którą zapewniają niektóre kryptowaluty, niepotrzebną. Powiedział, że nie widzi potrzeby dokonywania prywatnych płatności.

Przypomnijmy, że w lipcu współzałożyciel Apple nazwał bitcoina matematycznym cudem.

Czesław Malinowski

O autorze

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.