Rząd Salwadoru zawarł umowę z Blockstream i iFinex (spółka macierzysta Bitfinex i Tether) w sprawie oferty obligacji bitcoinowych o wartości 1 mld USD w sieci Liquid Network.

Zgodnie z komunikatem prasowym, połowa wpływów ze sprzedaży obligacji zostanie przeznaczona na rozwój pierwszej kryptowaluty infrastruktury wydobywczej geotermalnej energii wulkanicznej. Pozostałe 50 procent zostanie przeznaczone na zakup cyfrowego złota dla państwowego funduszu powierniczego.
"Od wielu miesięcy prowadzimy negocjacje z Salwadorem i włożyliśmy wiele wysiłku w opracowanie i modelowanie obligacji. Wierzymy, że oferta obligacji trafi do szerokiego grona inwestorów, przede wszystkim do inwestorów kryptowalutowych, ale także do osób poszukujących zysku, hodowców i zwykłych ludzi. Narzędzie to ma potencjał, aby przyspieszyć hiperbitcoinizację i doprowadzić do powstania nowego systemu finansowego opartego na bitcoinach" - powiedział Blockstream w oświadczeniu.
Bitfinex Securities, platforma handlu akcjami z wykorzystaniem tokenów, zajmie się obsługą emisji. W ramach umowy, ta ostatnia pomoże również rządowi Salwadoru w opracowaniu ram regulacyjnych dla cyfrowych instrumentów finansowych opartych na blockchain.
Bitfinex Securities otrzyma licencję na działalność w kraju po wejściu w życie nowego reżimu prawnego. Platforma stanie się wyłącznym partnerem rządu Salwadoru, jak podaje iFinex.
Blockstream zauważył, że pojawienie się ram regulacyjnych "może utorować drogę" dla innych tokenów emitowanych w sieci Liquid Network, takich jak Blockstream Mining Note (BMN) lub Exordium (EXO).
Prezydent Naib Bukele ogłosił również budowę Bitcoin City (Miasta Bitcoinów) wzdłuż zatoki Fonseca. W pobliżu wulkanu w regionie zostanie zbudowana elektrownia geotermalna, która będzie zaopatrywać miasto w energię. Będzie on również wykorzystywany do wydobywania bitcoinów.
Według Bukele, Bitcoin City stanie się pełnowartościową metropolią z dzielnicami mieszkalnymi i biznesowymi, restauracjami, lotniskiem, portem morskim i stacją kolejową. Miasto zostanie uznane za specjalną strefę ekonomiczną, w której nie będą pobierane podatki od dochodów, nieruchomości, zysków kapitałowych i wynagrodzeń.
W październiku salwadorski państwowy fundusz bitcoinowy nabył dodatkowe 420 BTC. Podmiot posiada obecnie w swoim bilansie 1.120 BTC.
Dla przypomnienia, kraj wykorzystuje część zysków z operacji z pierwszą kryptowalutą na sfinansowanie budowy 20 nowoczesnych szkół i kliniki weterynaryjnej.
Wcześniej twórca Ethereum, Vitalik Buterin, nazwał legalizację bitcoina w Salwadorze "lekkomyślnością".