Pierwsza zdecentralizowana giełda uruchomiona w głównej sieci Cardano

Zespół MuesliSwap ogłosił uruchomienie pierwszego DEX w mainnecie Cardano. Platforma wykorzystuje model arkusza zleceń obowiązujący na giełdach centralnych, umożliwiając składanie zleceń z limitem ceny.

"W przeciwieństwie do wcześniejszych prób prostego replikowania architektury Uniswap z Ethereum, rozwiązanie handlowe MuesliSwap zostało zaprojektowane od podstaw i uwzględnia cechy modelu transakcyjnego EUTXO firmy Cardano. Dzięki temu praktyczne staje się wykorzystanie modelu księgi zamówień w zdecentralizowanym środowisku" - czytamy na blogu projektu.

W sieci Cardano, DEX oferuje dziewięć par handlowych z ADA, a także prowadzi przedsprzedaż własnych tokenów kontrolnych MILK. W przyszłości MuesliSwap będzie oferować usługę uruchamiania tokenów oraz rynek NFT.

Platforma jest również dostępna na inteligentnym blockchainie Bitcoin Cash. Działa on dłużej w tej sieci i dlatego ma więcej funkcji. Oprócz handlu, użytkownicy mogą uczestniczyć w rolnictwie i stakingu, a także uruchamiać i kupować standardowe tokeny SEP-20.

Twórcy podkreślają, że MuesliSwap jest projektem w fazie beta i może być niestabilny. Jeden z użytkowników Reddita powiedział, że miał problemy ze złożeniem zlecenia limitowego na zakup tokenów SNOW:

"Próbowałem kupić 10 tokenów SNOW za 0.9 ADA, ale zlecenie nie powiodło się, ponieważ najniższe zlecenie sprzedaży jest za 1 ADA. Bądź ostrzeżony, próbowałem anulować zamówienie i dostałem komunikat o błędzie. ADA, który został zakupiony jest obecnie zablokowany w inteligentnym kontrakcie i nie jestem pewien, czy mogę go odzyskać.

Dla przypomnienia, we wrześniu 2021 r. deweloperzy Cardano aktywowali aktualizację Alonzo, która umożliwiła wdrożenie inteligentnych kontraktów Plutus w sieci bazowej.

Czesław Malinowski

O autorze

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.