MetaMask opinie

MetaMask to zdecentralizowany portfel dla Ethereum i tokenów ERC20, prezentowany jako rozszerzenie przeglądarki (istnieje również niedawno wydana aplikacja mobilna, obecnie we wczesnym dostępie i może być niestabilna). Pozwala użytkownikowi na wysyłanie, odbieranie i wymianę kryptowalut, przy zachowaniu pełnej kontroli nad swoimi kluczami. MetaMask generuje hasła i klucze bezpośrednio na urządzeniu, dzięki czemu tylko właściciel ma dostęp do swoich środków i wrażliwych informacji. Ponadto portfel umożliwia interakcję z innymi aplikacjami blockchain, takimi jak pula kredytów Compound lub giełda kryptowalut Uniswap.

Karmelickakantor.pl przygotował przegląd zdecentralizowanego portfela Metamask i wszystkich jego głównych funkcji. DeFi (zdecentralizowane finanse) szybko zyskuje na kapitalizacji i dziennym wolumenie transakcji oraz oferuje różne sposoby generowania pasywnego dochodu. Aplikacja taka jak Metamask pozwala na wygodną i całkiem bezpieczną pracę z inteligentnymi kontraktami.

Informacje podstawowe

Tytuł

MetaMask

Oficjalna strona

Usługi

Zdecentralizowany portfel kryptowalutowy

Obsługiwane kryptowaluty

ETH, tokeny ERC20, tokeny ERC72271 (kolekcjonerskie)

Przechowywanie kluczy prywatnych

Użytkownik ma

Prowizje

Tylko prowizje sieciowe (gaz)

Minimalna kwota wpłaty/wypłaty

Nie

Kod źródłowy

Kontakt

Tworzenie portfela i rozpoczęcie pracy

Aby zainstalować Metamask, przejdź na oficjalną stronę https://metamask.io/ i kliknij przycisk Pobierz w prawym górnym rogu.

Możesz też znaleźć Metamask bezpośrednio w katalogu rozszerzeń Google Chrome lub w sklepie z aplikacjami w swoim telefonie (obsługiwane są systemy Android i iOS). Aplikacje stworzone dla Google Chrome mogą być instalowane na wszystkich przeglądarkach korzystających z tego samego silnika, w tym Brave, itp.

Na stronie rozszerzenia kliknij przycisk Dodaj do Chrome i potwierdź swoje działanie.

Gdy rozszerzenie zostanie pomyślnie zainstalowane, otworzy się strona portfela. Metamask będzie teraz zawsze dostępny na pasku dodatków do przeglądarki. Kliknij "Start".

Wybierz jedną z opcji:

 • jeśli wcześniej korzystałeś z innego portfela dla Ethereum i masz dwanaście słów frazy nasion, z którymi można odzyskać dostęp do swojego salda.
 • jeśli chcesz utworzyć portfel od podstaw, uzyskanie nowej frazy nasion.

Po kliknięciu na przycisk "Utwórz portfel", Metamask zapyta o zgodę na zbieranie danych o Twojej aktywności. NIE dotyczy to danych wrażliwych lub kluczy. Dotyczy to kliknięć i kliknięć strony, z których następnie generowany jest publiczny dashboard. Masz prawo zrezygnować z gromadzenia swoich danych teraz lub zrobić to w późniejszym czasie w ustawieniach. Zaleca się, abyś się na to zdecydował, ponieważ nie wpłynie to na Twoje bezpieczeństwo, ale pomoże programistom ulepszyć portfel.

Pomyśl o haśle o długości co najmniej ośmiu znaków. Zgadzasz się na warunki korzystania z serwisu.

Następnie generowana jest fraza poboczna. Bądź ostrożny w tym kroku, zapisz frazę i przechowuj ją w bezpiecznym miejscu. Możesz go potrzebować w przyszłości, aby odzyskać dostęp do swojego portfela.

Na następnym ekranie musisz potwierdzić, że zapisałeś Sid-phrase. Ułóż wyrazy w odpowiedniej kolejności.

Jeśli chcesz korzystać z Metamask w tym samym czasie z telefonu i komputera, istnieje funkcja synchronizacji:

 • Zainstaluj aplikację mobilną.
 • Wybierz opcję Synchronizacja lub Import.
 • Kliknij przycisk Skanuj kod QR.
 • Otwórz rozszerzenie MetaMask na komputerze.
 • Przejdź do ustawień, w zakładce Zaawansowane.
 • Naciśnij Synchronizuj z urządzeniem mobilnym. Pojawi się kod QR.
 • Zeskanuj ten kod za pomocą aplikacji mobilnej.

Uzupełnianie konta

Portfel MetaMask może być również używany bez kryptowaluty, po prostu jako menedżer logowania do różnych stron internetowych. Jednak zasilenie konta w ETH lub tokenach pozwala na korzystanie z szerokiej gamy zdecentralizowanych usług - inwestowanie, handel, granie w gry, zbieranie wirtualnych przedmiotów itp.

Dwa główne sposoby doładowania konta w Metamask:

 • Przenieś monety lub tokeny z innego portfela.

Jeśli po prostu klikniesz na nazwę swojego konta, adres zostanie automatycznie skopiowany, a następnie będziesz mógł przelać na nie środki ze swojego portfela lub kryptowaluty. Możesz również zobaczyć adres, klikając na trzy kropki w prawym górnym rogu, a następnie na "Szczegóły konta". Pojawi się również kod QR do szybkiego transferu kryptowaluty z portfeli mobilnych.

 • Kupuj monety.

Metamask wspiera bezpośredni zakup ETH z karty. Jeśli klikniesz przycisk Kup, możesz wybrać płatność poprzez Wyre lub Coinswitch. Pierwsza opcja obsługuje tylko dolary, druga obsługuje wiele światowych walut.

CoinSwitch pobiera opłaty od 0% do 0.49% + opłaty sieciowe. Wyre 3,2% + opłaty sieciowe. Transfer z innego portfela zazwyczaj zawiera tylko opłaty sieciowe.

Wysyłanie kryptowaluty

Aby wysłać transakcję z Metamask, kliknij na przycisk "Wyślij".

W polu powyżej wpisz adres ETH, na który mają zostać przelane monety. Każdy adres można dodać do książki adresowej, aby później szybciej go znaleźć.

Wybierz składnik aktywów. Tylko Ethereum jest dostępne domyślnie, inne tokeny muszą być dodane oddzielnie. Jak to zrobić, wyjaśnimy poniżej. Określ kwotę lub kliknij przycisk "Maksimum". Dla jasności kwota zostanie również automatycznie przeliczona na dolary według aktualnego kursu wymiany.

Wybierz wysokość opłaty. Im jest ona wyższa, tym szybciej przelew dotrze do odbiorcy, ponieważ górnicy sprawdzający transakcje traktują priorytetowo płatności z wysoką lub średnią prowizją. W sieci Ethereum opłaty nie są tak wysokie, abyś oszczędzał na nich, ryzykując utknięcie transakcji w martwym punkcie. Klikając na przycisk "Ustawienia zaawansowane", można doprecyzować gaz i zobaczyć przybliżony czas potwierdzenia transakcji.

Dodawanie nowego tokena

Portfel kryptowalutowy Metamask obsługuje ETH i wszystkie tokeny działające na tym blockchainie. Jednakże, aktywa inne niż sam eter muszą być dodane ręcznie. Jak to się robi:

Kliknij "Dodaj token" na głównym ekranie, gdzie są wymienione Twoje istniejące aktywa.

Możesz szybko znaleźć żądany token według nazwy lub ticker.

Lub przejdź do zakładki "User token". Tutaj możesz wpisać adres dowolnego interesującego Cię tokena na blockchainie etherium.

Aby poznać adres kontraktu na token, należy skorzystać z wyszukiwarki blockchain Etherscan.io. Znajdź tam interesujący Cię składnik aktywów i skopiuj informacje z wiersza umowy.

Jeśli druga osoba twierdzi, że wysłała Ci token, a Ty nie możesz znaleźć tego aktywa poprzez dodanie tokena do Metamask lub Etherscan, najprawdopodobniej nie doszło do transakcji. Poproś go o podanie prawidłowego adresu umowy.

Ustawienia konta

Aby przejść do ustawień Metamask, kliknij na ikonę konta w prawym górnym rogu i przejdź do odpowiedniej sekcji. Ustawienia zawierają kilka podrozdziałów:

 • Podstawowy. Ustawienie języka i waluty wyświetlanej w priorytecie dla transakcji. Można tu również włączyć Blockies Identicon, który jest unikalnym obrazkiem generowanym losowo na podstawie frazy strony. Może być używany do reprezentowania adresu portfela.
 • Zaawansowane. Możesz pobrać logi wszystkich swoich transakcji w formacie .json, ustawić synchronizację z aplikacją mobilną, zresetować swoje konto (wyczyścić całą historię). Można tu również aktywować szereg funkcji - zaawansowaną kontrolę gazu, wyświetlanie wartości heksadecymalnej HEX przy wysyłaniu środków, wyświetlanie konwersji fiatów w sieciach testowych, a nie tylko w głównej itd.
 • Kontakty. Wszystkie portfele kiedykolwiek użyte w Metamascus z tego urządzenia są tutaj dodane.
 • Bezpieczeństwo i prywatność. Wyświetl swoje hasło (wymagane hasło). Aktywuj opcje pokazywania transakcji przychodzących, pokazywania alertów phishingowych, uczestnictwa w programie M
 • Alerty. Tutaj możesz włączyć powiadomienia, gdy jesteś na stronie Web3, ale nie masz autoryzacji w portfelu.
 • Sieci. Metamask pozwala na dodawanie i konfigurowanie różnych sieci testowych, oprócz głównej sieci Etherium. Na przykład: Ropsten, Rinkeby, Goerli, Kovan. Aby dodać nową sieć, należy podać jej adres URL RPC, nazwę oraz opcjonalnie identyfikator przeglądarki blockchain, symbol i adres URL.

Ostatni podrozdział, "Informacje", zawiera informacje o wersji portfela, polityce prywatności, warunkach użytkowania, linki do pomocy technicznej itp.

Importowanie konta i podłączanie portfeli sprzętowych

Aby zaimportować istniejący portfel do Metamask, kliknij na obraz konta i wybierz "Importuj konto". Możesz to zrobić za pomocą zapisanego pliku JSON z historią transakcji lub klucza prywatnego.

Importowane konta są "wolnymi" kontami - nie są one w żaden sposób powiązane z główną frazą sido, którą otrzymałeś podczas tworzenia portfela. Jeśli kiedykolwiek utracisz dostęp do Metamask, a następnie przywrócisz go za pomocą frazy odzyskiwania, konta, które zostały podłączone, nie będą już tam dostępne. Więc zachować tajne informacje z importowanych kont tak bezpieczne, jak główny portfel.

Możesz również podłączyć portfel sprzętowy do Metamask. Odbywa się to w tej samej sekcji, na następnej karcie. Funkcja ta nie jest jeszcze dostępna w aplikacji mobilnej.

Algorytm działania:

 • Podłącz fizyczne urządzenie Trezor lub Ledger do komputera.
 • Kliknij "Połącz" w oknie portfela.
 • Wybierz żądane konto.

Konto sprzętowe może być następnie swobodnie wykorzystywane jak każde inne konto Ethereum - wysyłanie i odbieranie kryptowaluty, korzystanie z dApps itp. Niektóre serwisy wspierają integrację z MetaMask, ale nie z Trezor czy Ledger. Synchronizacja portfela z urządzeniem sprzętowym pozwala na interakcję z witrynami w ten sposób.

Zalety i wady

Zalety:

 • Klucze użytkownika są przechowywane na jego urządzeniu, co czyni je niedostępnymi dla hakerów.
 • Intuicyjny interfejs użytkownika.
 • Wsparcie dla wszystkich tokenów hostowanych na blockchainie Etherium.
 • Integracja systemów płatności do zakupu kryptowalut z karty.
 • Podłączenie portfeli sprzętowych Trezor i Ledger.
 • Portfel jest hierarchicznie deterministyczny, co pozwala klientowi na tworzenie kopii zapasowych konta.
 • Otwarty kod źródłowy.
 • Aplikacja mobilna.
 • Responsywne wsparcie techniczne, baza wiedzy, blog.

Wady:

 • Jak każdy portfel internetowy, jest narażony na ryzyko ingerencji z zewnątrz.
 • Mnóstwo oszukańczych programów z wyskakującymi okienkami od Metamask.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym użytkownikiem, MetaMask jest wygodną opcją do zarządzania zasobami. Wynika to z jego prostoty i funkcjonalności jednocześnie. Uruchomienie aplikacji mobilnej jeszcze bardziej rozszerzyło potencjalną grupę odbiorców portfela, ponieważ większość transakcji na świecie jest obecnie przeprowadzana za pomocą urządzeń mobilnych. Jest to przydatne w podróży lub w innych sytuacjach, gdy nie ma dostępu do komputera.

O autorze

Czesław Malinowski

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.