Co to jest Uniswap?

Uniswap jest protokołem open-source i nie-custodialną giełdą kryptowalutową, która umożliwia bezpieczną wymianę tokenów Ethereum (ETH) i standardu ERC-20 bez użycia tradycyjnego modelu księgi zamówień.

Uniswap łączy tokeny w inteligentne kontrakty, tworząc pule płynności. Członkowie platformy mogą wymieniać aktywa, tworzyć nowe pary handlowe i dodawać tokeny do puli, aby zarabiać prowizje.

Kto i kiedy stworzył Uniswap?

Protokół Uniswap został stworzony przez programistę Haydena Adamsa.

6 lipca 2017 roku Adams zrezygnował z pracy w firmie Siemens, gdzie po studiach pracował jako inżynier mechanik. Przyjaciel Adamsa, Carl Flersch, który pracował w Fundacji Ethereum, doradził mu, aby został programistą inteligentnych kontraktów.

Następne dwa miesiące spędził na nauce podstaw Ethereum, Solidity i JavaScript, po czym Carl zasugerował Adamsowi wdrożenie zautomatyzowanego mechanizmu market maker (AMM).

Twórca projektu Gnosis, Alan Liu, jako pierwszy rozważał stworzenie animatorów rynku na Ethereum przy użyciu równania x*y=k. Kolega Liu z Gnosis, Martin Koppleman, zasugerował ten pomysł Vitalik'owi Buterin'owi, który przedstawił go w artykułach na swoim osobistym blogu oraz na platformie Reddit.

W sierpniu 2018 roku Adams otrzymał od Fundacji Ethereum grant w wysokości 100 tys. dolarów na realizację koncepcji.

W tworzeniu Uniswap Adamsowi pomagali programista Microsoftu i Google Callil Capuozzo, programiści Uchiel Vilchis, Philip Dayan, Dan Robinson, Andy Milenius i inni.

Do marca 2018 r. twórcy ujawnili wersję demonstracyjną Uniswap. W dniu 2 listopada 2018 r. została uruchomiona pełna wersja protokołu.

Prezentując Uniswap, Adams wymienił jego główne cechy:

Nie ma centralnego tokena ani prowizji za platformę. Brak specjalnego traktowania dla wczesnych inwestorów, użytkowników lub deweloperów. Wpis na listę tokenów jest bezpłatny. Wszystkie funkcje inteligentnych kontraktów są otwarte i mogą być ulepszane.

Haydena Adamsa

Kto wymyślił nazwę Uniswap?

Adams początkowo chciał nazwać protokół Unipeg, co było pochodną słów Unicorn i Pegasus. Kiedy Karl Flersch po raz pierwszy powiedział Vitalik Buterin o projekcie, powiedział: "Unipeg? Uniswap brzmi lepiej." Adams przystał na tę propozycję.

Jak działa Uniswap?

Protokół Uniswap obejmuje serię inteligentnych kontraktów, które pozwalają każdemu użytkownikowi handlować bezpośrednio ze sobą na blockchainie Ethereum. Technicznie rzecz biorąc, jest to zdecentralizowana giełda (DEX).

Uniswap jest publicznie dostępnym narzędziem, które dystrybuuje nagrody dla dostawców płynności. Dostawcy wspierają wymianę poprzez "blokowanie" tokenów, umożliwiając innym użytkownikom handel w zdecentralizowanym systemie.

Platforma nie wymaga rejestracji ani procedur KYC i AML. Wymagany jest tylko portfel Ethereum, taki jak MetaMask. Cechą wyróżniającą Uniswap jest zastosowanie mechanizmu zwanego Constant Product Market Maker.

Aktywa Ethereum mogą być swobodnie dodawane do Uniswap poprzez zasilenie go równoważną wartością ETH i tokenem ERC-20. Na przykład, jeśli użytkownik chce wymienić token Poop, uruchamia nowy inteligentny kontrakt dla tokena Poop i tworzy pulę płynności z tokenem Poop o wartości 10 dolarów i ETH o wartości 10 dolarów.

Uniswap nie wiąże kupujących i sprzedających w celu ustalenia ceny tokena Poop, ale używa równania: x * y = k. W równaniu tym x i y oznaczają liczbę tokenów ETH i ERC-20 dostępnych w puli płynności, k jest stałą.

Na podstawie równowagi pomiędzy tokenami ERC-20 i ETH oraz pomiędzy podażą i popytem, równanie oblicza cenę danego tokena.

Każdy token ma swój własny inteligentny kontrakt i pulę płynności. Każdy użytkownik może handlować tą monetą lub wpłacić środki do puli płynności, zarabiając 0,3% opłaty za wymianę.

W jaki sposób tworzone są tokeny Uniswap?

Za każdym razem, gdy nowe tokeny są dodawane do puli płynności Uniswap, użytkownik otrzymuje "token puli" w standardzie ERC-20. Tokeny puli mogą być wymieniane, przenoszone i wykorzystywane w innych zdecentralizowanych aplikacjach.

Kiedy na środki pojawia się zapotrzebowanie, tokeny z puli zostają spalone. Każdy token puli reprezentuje udział użytkownika w całkowitych aktywach puli oraz udział w prowizji handlowej puli w wysokości 0,3%.

W jaki sposób tokeny są wymieniane na Uniswap?

Protokół Uniswap jest dostępny poprzez interfejs uniswap.org. Można się do niego podłączyć za pomocą portfela Ethereum, takiego jak MetaMask.

Użytkownik może wymieniać tokeny lub dodawać aktywa do puli płynności Uniswap. Użytkownik musi wybrać token, który chce otrzymać oraz aktywa, którymi chce zapłacić. Użytkownik musi następnie zatwierdzić transakcję za pomocą swojego portfela i potwierdzić ją poprzez wniesienie opłaty do sieci Ethereum.

Ponieważ Uniswap jest protokołem open-source smart contract, stworzono już dla niego kilka interfejsów użytkownika. Na przykład InstaDApp pozwala na dodawanie środków do puli Uniswap bez dostępu do interfejsu wymiany.

Interfejs Zapper.fi umożliwia dodawanie środków do puli Uniswap przy użyciu wyłącznie Ethereum, a nie ETH lub innego tokena. Serwis ten oferuje również rozwiązania "one-click" do zakupu tokenów poolowych w połączeniu ze strategiami bZx.

Co to jest Uniswap v2?

W kwietniu 2019 r. zespół projektowy pozyskał ponad 1 mln dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez firmę inwestycyjną Paradigm. Środki te zostały wykorzystane do stworzenia drugiej wersji Uniswap z szeregiem nowych funkcji technicznych.

Możliwość wymiany dowolnych tokenów ERC-20 między sobą

W Uniswap V2, każdy token ERC-20 może być umieszczony w puli z dowolnym innym aktywem o tym samym standardzie. Podstawowe kontrakty wykorzystują Wrapped Ether (WETH) zamiast natywnego ETH, chociaż użytkownicy końcowi mogą nadal korzystać z ETH poprzez kontrakty pomocnicze.

Jeśli dwa tokeny ERC20 nie tworzą bezpośredniej pary i nie mają między sobą wspólnej pary, ich zamiana jest możliwa, o ile istnieje między nimi ścieżka. Kontrakty typu Router są wykorzystywane do optymalizacji bezpośrednich i wieloetapowych swapów.

Ulepszona kontrola notowań

Uniswap V2 posiada ulepszoną kontrolę nad cytatami poprzez użycie oracles.

Natychmiastowe swapy

Natychmiastowe swapy dają możliwość wypłacenia "tyle monet, ile chcesz", na przykład dla arbitrażu i transakcji zabezpieczających.

Jak rozwija się Uniswap?

Chociaż Uniswap został uruchomiony w listopadzie 2018 roku, protokół od dawna ustępuje scentralizowanym giełdom, a w przestrzeni DeFi - protokołom pożyczkowym, takim jak Maker. Ważnym czynnikiem sukcesu projektu było uruchomienie zaktualizowanej wersji platformy.

W sierpniu 2020 roku nastąpiło rozwidlenie Uniswap o nazwie SushiSwap: powstał protokół z tokenem kontrolnym SUSHI. W pierwszej fazie, widelec pozwolił istniejącym tokenom płynności Uniswap na umieszczenie ich w protokole w celu generowania przychodów. W drugiej fazie rozpoczęła się migracja środków do puli na SushiSwap.

SushiSwap początkowo przejmował lwią część środków użytkowników Uniswap, ale wraz ze spadkiem dystrybucji tokenów SUSHI stracił płynność finansową. Wiodąca pozycja Uniswap umocniła się wraz z uwolnieniem tokena zarządzającego UNI, co zostało ogłoszone 16 września.

Wkrótce po uruchomieniu UNI, firma analityczna Glassnode stwierdziła, że tokeny zarządzania Uniswap nie są zablokowane w inteligentnym kontrakcie i rezydują na zwykłych adresach Ethereum, co rodzi pytania o stopień decentralizacji wymiany.

Dzięki wdrożeniu UNI, wartość blockchain (TVL) na Uniswap nie tylko powróciła do poprzednich wartości, ale nawet je przekroczyła.

24 grudnia 2020 roku, Uniswap zakończył trzecie głosowanie, aby po raz pierwszy zatwierdzić proponowane zmiany: przedstawiciele społeczności wypowiedzieli się na temat programu grantów ekosystemu tokenów UNI.

W pierwszej fazie finansowanie przeznaczone jest dla małych projektów, w tym hackathonów. W przyszłości dotacje będą przyznawane na bardziej znaczące inicjatywy. Od 2021 roku organizatorzy zaczną przyjmować wnioski o wsparcie wydarzenia w postaci nagród dla uczestników. Szersza społeczność zostanie włączona w proces podejmowania decyzji.

W dniu 5 maja 2021 roku uruchomiona została trzecia wersja Uniswap. Obejmuje on radykalnie nowe funkcje i koncepcje, w tym skoncentrowaną płynność, zlecenia z limitem zakresu oraz wiele pozycji w ramach jednej puli. Warto zauważyć, że prace nad Uniswap v3 rozpoczęły się jeszcze przed wydaniem drugiej wersji giełdy.

Twórcy obiecali, że rozwiązanie Optimism Level 2 zostanie wdrożone wkrótce po wydaniu nowej wersji.

Co to jest Uniswap v3?

Nowa wersja różni się od poprzedniej tym, że kładzie nacisk na efektywność kapitałową dzięki koncepcji skoncentrowanej płynności. Dostawcy płynności (LP) będą teraz mogli wybrać konkretny przedział cenowy, aby udostępnić środki w puli.

Pozwoli to uczestnikom rynku na skoncentrowanie płynności tam, gdzie odbywa się większość transakcji. W rezultacie LP będą mogli poprawić swój zwrot z kapitału, przeznaczając wolne środki na inne pule i instrumenty inwestycyjne. Takie podejście pozwala na lepszą dywersyfikację ryzyka.

v3 wprowadza również pojęcie aktywnej płynności. Jeśli cena wyjdzie poza wyznaczony zakres LP, płynność jest skutecznie usuwana z puli, przestając generować przychody z opłat.

Gdy tak się dzieje, płynność przepływa w całości do jednego z aktywów puli. W tym momencie LP może albo poczekać, aż cena wróci do danego przedziału, albo zmienić przedział cenowy na bardziej odpowiedni.

Koncepcja skoncentrowanej płynności umożliwia również składanie zleceń Range Limit. Pozwalają one LP na alokację tokenów tego samego typu w określonym przedziale powyżej lub poniżej aktualnej ceny rynkowej. Gdy cena wejdzie w zakres określony przez użytkownika, jeden składnik majątku jest sprzedawany za inny. Używając tej funkcji w wąskim zakresie można osiągnąć efekt podobny do użycia standardowego zlecenia z limitem.

Wiele stanowisk. LP mogą dostarczać płynność do tej samej puli według różnych przedziałów cenowych, które mogą się pokrywać.

Uniswap v3 posiada trójstopniową strukturę prowizji dla dostawców płynności (0,05%, 0,3% i 1%). Firma spodziewa się, że prowizje w wysokości 0,05% będą typowe głównie dla par stabelcoin. Poziom 0,3% będzie przeznaczony dla takich puli jak ETH/DAI, a 1% dla znacznie bardziej zmiennych par z aktywami o niskiej płynności.

O autorze

Czesław Malinowski

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.