Co to jest PancakeSwap?

Jest to platforma non-custodial oparta na Binance Smart Chain (BSC) służąca do wymiany, hodowli przychodów przy użyciu tokenów BEP-20. Platforma posiada swój własny token CAKE i jest podobna do Uniswap i SushiSwap. Ale w przeciwieństwie do tych giełd Ethereum, PancakeSwap ma szybsze transakcje i niskie opłaty, ponieważ BSC jest znacznie bardziej scentralizowanym odpowiednikiem Etherium.

Platforma wykorzystuje model automatycznego animatora rynku (AMM) do obsługi transakcji. Oznacza to, że na PancakeSwap nie ma zwykłej księgi zamówień. Zamiast tego, handel na giełdzie odbywa się w ramach puli płynności, którą użytkownicy sami wypełniają. W zamian otrzymują tokeny dostawcy płynności (LPs), które są potrzebne do generowania przychodów z prowizji handlowych, rolnictwa i innych rzeczy.

Kto i kiedy stworzył PancakeSwap?

Platforma została uruchomiona 20 września 2020 roku przez nieznanych deweloperów wspieranych przez Binance. W lutym 2021 r. PancakeSwap stał się jedną z największych giełd DeFi pod względem wolumenu obrotów, a w marcu prześcignął Uniswap w łącznych środkach blockchain (TVL) - 4 mld USD w porównaniu z 3,73 mld USD.

W momencie pisania tego tekstu, PancakeSwap znajduje się w pierwszej trójce zdecentralizowanych giełd:

Jak mogę zacząć używać PancakeSwap?

Aby rozpocząć pracę na giełdzie, musisz podłączyć swój Web3-wallet. Aby to zrobić, użytkownik musi wejść na oficjalną stronę giełdy i kliknąć na ikonę Connect. Otworzy się okno, w którym należy wybrać portfel. Dostępne są następujące opcje: MetaMask, TrustWallet, MathWallet, TokenPocket, WalletConnect, Binance Chain Wallet, SafePal Wallet i Coin98 Wallet.

pancakeswap-app

Po wybraniu portfela, takiego jak MetaMask, otworzy się kolejne okno, w którym należy potwierdzić autoryzację.

Jakie funkcje oferuje PancakeSwap?

Wymiana

BNB jest potrzebny do kupna i handlu tokenami na giełdzie. Możesz kupić je od razu na PancakeSwap lub na Binance, a następnie przelać je do swojego portfela. Handel odbywa się w sekcji Handel w zakładce Giełda. 

W drugiej wersji PancakeSwap dostępnych jest ponad 1.000 par handlowych. Wymieniając tokeny, traderzy płacą 0,25% od każdej transakcji, z czego 0,03% idzie na rozwój funduszu, 0,05% jest spalane, a 0,17% jest przeznaczone dla dostawców płynności.

Płynność finansowa

W tej samej sekcji (Handel), możesz stać się dostawcą płynności poprzez otrzymywanie tokenów LP. W tym celu należy kliknąć na Handel, następnie Płynność i Dodaj Płynność. Następnie pojawi się okno, w którym należy wybrać dwa aktywa, które mają zostać dodane do odpowiedniej puli płynności. Zanim jednak to zrobisz, najlepiej dowiedzieć się, czym jest utrata nietrwała, abyś był świadomy potencjalnych zagrożeń.

Farmy

Tokeny LP mogą zostać zainwestowane w jedną z farm, aby uzyskać dochód z odsetek. Aby to zrobić, przejdź do Farm i wybierz farmę odpowiadającą Twoim tokenom LP w sekcji Płynność. Na przykład w przypadku puli LP CAKE-BNB należy wybrać farmę CAKE-BNB. To rozpocznie hodowlę z nagrodą w postaci żetonu CAKE. Możesz go uzyskać w każdej chwili, naciskając przycisk Żniwa.

Baseny

W tej sekcji możesz inwestować tokeny CAKE w pule "syropów" i zarabiać na stakingach. Nagrodą za wstrząsy będzie waluta wybranej puli, czyli jeśli zainwestujesz w pulę Earn SPS, otrzymasz SPS. Nagrodę można odebrać w dowolnym momencie, uiszczając opłatę transakcyjną.

Przewidywania

Jest to nowa opcja, która jest w fazie beta. Pozwala on zarabiać pieniądze poprzez przewidywanie kursu BNB/USDT. Jest to w zasadzie analog opcji binarnych z 5 minutową rundą. Są one bardzo ryzykowne, ponieważ niezwykle trudno jest przewidzieć ruchy cen w tak krótkim okresie. Przeczytaj uważnie zasady i instrukcje przed postawieniem zakładu.

Loteria

Platforma posiada również loterię, która odbywa się co sześć godzin. Aby wziąć w nim udział, przejdź do sekcji Lottery i kup bilet za $5. Następnie otrzymasz kombinację sześciu losowych liczb, z których każda zawiera się w przedziale od 1 do 14, np. "5-7-7-10-5-13". Aby wygrać, użytkownicy muszą zgadnąć:

  • Wszystkie sześć liczb, aby wygrać lub podzielić 40% puli;
  • Pierwsze pięć liczb, które wygrają lub podzielą 20% puli;
  • Pierwsze cztery liczby, które wygrają lub podzielą 10% puli;
  • Pierwsze trzy liczby, które wygrają lub podzielą 6% puli;
  • Pierwsze dwa numery, które wygrają lub podzielą 3% puli;
  • Pierwszy numer, który wygra lub podzieli 1% puli;
  • Pozostałe 20% ulega trwałemu wypaleniu.

Zasady i warunki loterii PancakeSwap można znaleźć w ich FAQ.

Kolekcje

W tej sekcji zebrane są wszystkie niewymienialne tokeny (NFT) wyemitowane na PancakeSwap. Można je wygrać w jednym z losowań, a następnie wymienić na CAKE lub zachować w swojej kolekcji. Aby wziąć udział w loterii NFT, należy zarejestrować się w odpowiednim dziale.

Bitwa drużynowa

Użytkownicy mogą łączyć się w grupy i brać udział w bitwach drużynowych, aby wygrać CAKE, NFT i inne nagrody. Aby to zrobić, przejdź do Teams & Profile, a następnie do zakładki Your Profile i stwórz swój profil. Na tej stronie wpisz swój nick, avatar i drużynę. Potrzebujesz 1,5 CAKE, aby stworzyć swój profil.


Istotą konkursu jest handlowanie określonymi parami walutowymi i zdobywanie różnych osiągnięć na giełdzie kryptowalut. Zwycięzcą zostanie ta drużyna, która dokona najwięcej transakcji pod względem wolumenu i zdobędzie najwięcej osiągnięć. Aktualny ranking drużyny jest wyświetlany w zakładce Leaderboards. Jest ona obliczana na podstawie całkowitego wolumenu obrotów i osiągnięć 500 najlepszych członków każdego zespołu. Nagrody dla uczestników są określane na podstawie udziału ich transakcji w wolumenie obrotów zespołu.


IFO (Initial Farm Offerings). IFO to pierwsza sprzedaż tokenów nowego projektu blockchain, po której następuje notowanie na PancakeSwap. Jest to zasadniczo to samo, co IEO (Initial Exchange Offering), tylko na zdecentralizowanej platformie. Są one również nazywane IDO (Initial DEX Offering). Potrzebujesz profilu PancakeSwap i CAKE-BNB LP, aby kupić nowe tokeny. Więcej o IFO można znaleźć na stronie PancakeSwap.

Jak bezpieczny jest PancakeSwap?

Giełda jest audytowana przez CertiK i zintegrowana z wszystkimi jego narzędziami bezpieczeństwa: Security Oracle, CertiKShield DeepSEA i The CertiK Virtual Machine. Wyniki audytu CertiK można obejrzeć na tej stronie. Strona przeszła również pomyślnie audyty bezpieczeństwa firmy Slowmist.

Audyty te jasno pokazują, że serwis nie jest oszustwem i nie posiada oczywistych luk, ale nie gwarantują bezpieczeństwa platformy, co udowodniły włamania na loterię DeFi-protocol i PancakeSwap, które miały miejsce po audycie CertiK. Należy więc zachować ostrożność podczas korzystania z wszelkich aplikacji DeFi, w tym PancakeSwap.

O autorze

Czesław Malinowski

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.