Changpeng Zhao: Binance planuje przyciągnąć inwestycje od kilku suwerennych funduszy

Giełda kryptowalutowa Binance prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania inwestycji z kilkoma państwowymi funduszami majątkowymi. Przemawiając do Financial Times, Changpeng Zhao, szef firmy, powiedział, że ruch będzie przeciwdziałać presji ze strony regulatorów rządowych.

"Ale może też nas wiązać z konkretnymi krajami, z którymi chcemy być nieco bardziej ostrożni" - dodał.

Zhao nie wymienił nazw potencjalnych inwestorów Binance. Proces ten będzie trwał długo, powiedział, a wielkość ich udziałów "nie będzie mała".

Wcześniej dyrektor generalny powiedział, że Binance.US planuje zebrać "kilkaset milionów dolarów" w okresie poprzedzającym IPO. Nie wykluczył również w przyszłości IPO spółki-matki.

Binance jest w konflikcie z niektórymi regulatorami finansowymi od 2021 roku, z organami nadzoru w Holandii, Włoszech, Polsce, Japonii, Tajlandii, Hong Kongu, Singapurze, RPA i kilku innych krajach wydających ostrzeżenia dla inwestorów dotyczące działalności firmy.

W czerwcu brytyjski Urząd Usług Finansowych zakazał Binance Markets Limited prowadzenia jakiejkolwiek działalności regulowanej w tym kraju bez uprzedniej pisemnej zgody.

W tym kontekście Zhao opublikował list otwarty, w którym przedstawił plany giełdy dotyczące zgodności z przepisami i ochrony klientów.

W sierpniu firma wprowadziła obowiązkową weryfikację użytkowników. W listopadzie szef firmy zauważył, że istnieje "mała grupa osób", które są niezadowolone z decyzji, ale 97% użytkowników przechodzi procedury KYC.

Zhao powiedział FT, że Binance jest zwolennikiem bardziej przejrzystych regulacji w branży kryptowalutowej. Powiedział, że nie martwi się o potencjalne nielegalne działania na platformie, ponieważ firma jest "lepsza niż banki" w egzekwowaniu odpowiednich przepisów.

Podczas Bloomberg New Economy Forum w Singapurze, Zhao powiedział, że dzienny wolumen transakcji Binance osiągnął 170 miliardów dolarów, w porównaniu do 10-20 miliardów dolarów dwa lata temu i około 300 milionów dolarów cztery lata temu.

Dla przypomnienia, w listopadzie Binance opublikował "10 fundamentalnych praw użytkowników kryptowalut", aby zapewnić podstawę do dyskusji i rozwoju regulacji branży.

Czesław Malinowski

O autorze

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.