BlockFi ubiega się o uruchomienie bitcoin futures ETF

Platforma kryptowalutowa BlockFi złożyła wniosek do SEC o uruchomienie exchange-traded fund (ETF) w oparciu o notowane na CME kontrakty terminowe na bitcoina oraz przepisy ustawy o spółkach inwestycyjnych z 1940 r. (Investment Company Act of 1940).

Na początku sierpnia szef SEC Gary Gensler powiedział, że ETF spełniający te warunki może zostać zatwierdzony. Pod koniec września potwierdził to stanowisko.

Wniosek BlockFi Bitcoin Strategy ETF o uruchomienie ETF był siódmym, który uwzględnił najnowsze rekomendacje SEC. Platforma została pobita przez Valkyrie Investments, VanEck, Invesco, ProShares, Galaxy Digital i AdvisorShares.

W sierpniu eksperci Bloomberga przewidywali, że Komisja zatwierdzi bitcoin-ETF do końca października. Eksperci wskazali ofertę ProShares jako faworyta w tym czasie.

W dniu 8 października analitycy oceniali szanse firmy na 2:1. Ogólnie rzecz biorąc, przewidują oni 75% prawdopodobieństwo pozytywnej decyzji SEC w sprawie bitcoin futures ETF.

Wcześniej eksperci agencji wskazywali na słabości bitcoin-ETF opartych na kontraktach terminowych w porównaniu z ich wersją spot.

Dla przypomnienia, w październiku Komisja przedłużyła termin rozpatrzenia czterech wniosków o uruchomienie "fizycznych" funduszy bitcoin-ETF złożonych przez Global X, WisdomTree, Kryptoin Investment Advisor i Valkyrie Investments.

Czesław Malinowski

O autorze

Od prawie dekady pracuję nad kilkoma projektami finansowymi związanymi z wiadomościami giełdowymi, badaniami fundamentalnymi i analizą techniczną. Przez ostatnie kilka lat szczegółowo badałem i analizowałem rynek kryptowalut. Wyjaśnię szczegółowo, jak zacząć zarabiać od zera i jaka przyszłość czeka rynek cyfrowych monet.